Nowy numer 24/2018 Archiwum

Szopka, która jednoczy

Kończy się tradycyjny okres kolędowy. W Kamiennej kultywowana jest przywieziona z Kresów tradycja - śpiewanie przy ruchomej szopce.

Wiekowa tradycja wsi Kamienna k. Namysłowa ma swoje źródło w Krotoszynie pod Lwowem. 1 lutego została po wielu latach wskrzeszona w miejscowym kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej.

- Przesiedlani Polacy, oprócz całego dobytku, przywieźli na ziemie zachodnie także swoją kulturę. Najstarsi mieszkańcy naszej wsi pamiętają kolędowanie z ruchomą szopką - mówi Anna Chmielewska, mieszkanka miejscowości. - Chodzono od domu do domu, śpiewano starą pastorałkę i winszowano "Niech gospodarz wesół będzie!".

W pierwszą niedzielę lutego, jak przed wielu laty, rozbrzmiała w kościele pastorałka pt." Szczęśliwe czasy nam się zjawiły". Utworowi towarzyszył spektakl kukiełkowy - 30 bohaterów pokłoniło się małemu Jezuskowi. Najważniejsze było jednak wspólne, wielopokoleniowe kolędowanie wszystkich mieszkańców wsi.

Wieś kamienna należy do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kowalowicach.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma