Nowy numer 2/2021 Archiwum

Żywy skarb Kościoła

Abp Józef Kupny odprawił uroczystą Mszę św. w intencji osób konsekrowanych we wrocławskiej katedrze. Oprócz samych zainteresowanych zjawiło się wielu mieszkańców Wrocławia.

– To dzisiejsze święto jest świętem całego Kościoła, ale w szczególny sposób jest świętem osób konsekrowanym. Tę Mszę św. sprawowałem w waszej intencji i cieszę się, że mogliśmy się wspólnie pomodlić – mówił do zgromadzonych metropolita wrocławski.

Nazwał ich także skarbem Kościoła, który promieniuje wielością charyzmatów i ogromnym bogactwem duchowości.

– Może nie odkryliśmy tego skarbu jeszcze do końca? – pytał. – W dzisiejszym świecie obserwujemy fascynację różnymi wschodnimi duchowościami, mając w zasięgu ręki bogactwo doktryny chrześcijańskiej – stwierdził abp Kupny, życząc zgromadzonym wytrwałości i gorliwość. Aby stawali się wyraźnym, widocznym znakiem przynależności i miłości do Chrystusa.

– Prowadźcie współczesny świat do Syna Bożego – zakończył ordynariusz wrocławski.

Uroczysta Eucharystia zgromadziła w katedrze pw. Jana Chrzciciela kilkaset osób konsekrowanych oraz mieszkańców miasta. Uczestniczyli w liturgii przedstawiciele wspólnot zakonnych, zarówno męskich jak i żeńskich, oraz indywidualnych form życia konsekrowanego z archidiecezji wrocławskiej. Swoją obecnością uświetnili Mszę św. biskupi: pomocniczy Andrzej Siemieniewski, seniorzy Józef Pazdur oraz Marian Gołębiewski, a także kardynał Henryk Gulbinowicz.

Zebrani odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a następnie ponowili śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

– Życie konsekrowane, czyli powołanie każdego z nas to dar Boga dla Kościoła i dla świata. Nikt z nas nie wymyślił życia konsekrowanego, nie wymyślił swojego powołania ani nie nadał sobie takich czy innych zdolności, którymi może służyć. Wszystko jest pomysłem Pana Boga – mówił w homilii o. Fabian Kaltbach OFM.

Franciszkanin dodał, że niewątpliwie ten świat bardzo potrzebuje ludzi, którzy całkowicie ofiarowali się Bogu. – Dzisiejsza Ewangelia podaje nam dwie osoby, z których powinniśmy brać współcześnie przykład gorliwości i ofiarności. Chodzi o proroków Symeona i Annę. Oni wytrwale oczekiwali Mesjasza – mówił z ambony proboszcz parafii pw. św. Antoniego. Przywołał jeszcze proste, ale wyraziste słowa papieża Franciszka: „Smutny naśladowca  Chrystusa, to naśladowca żałosny”.

Materiał filmowy dzięki TV Rodzina:

Świat potrzebuje osób Konsekrowanych
Katolicka tvRodzina

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama