Nowy numer 3/2021 Archiwum

Z Litwą za pan brat

W obecności ambasadora Litwy w Polsce, Šarunasa Adomavičiusa, uroczyście przecięto wstęgę i tym samym konsulat honorowy Litwy rozpoczął działalność w stolicy Dolnego Śląska.

Konsulem honorowym został Tomasz Artur Kosoń, absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z uprawnieniami sędziego i radcy prawnego. – Dołożę wszelkich starań, aby Litwa we Wrocławiu, a Wrocław na Litwie był jak najbardziej rozpoznawalny i mile kojarzony. Mam nadzieję, że będę się należycie wywiązywał ze swoich obowiązków, ku chwale wzajemnej współpracy dwóch narodów w duchu partnerstwa i zrozumienia – mówił podczas uroczystości Tomasz A. Kosoń.

Siedzibę konsulatu, która mieści się przy ul. Powstańców Śląskich 1/114 w budynku Thespian, poświęcił, a zebranych pobłogosławił ks. prałat Alfons Jurkiewicz. Nieprzypadkowo akurat ten kapłan został zaproszony. Ks. Jurkiewicz urodził się na Suwalszczyźnie i pochodzi z mieszanej rodziny. Jego matka była Litwinką, a ojciec Polakiem. W domu mówiono po litewsku, dlatego duchowny zna język naszych sąsiadów i dziś właśnie w nim odmówił modlitwę w nowym konsulacie. Przez ponad 30 lat odprawiał zaś nabożeństwa po litewsku.

 – Cieszę się, że to będzie funkcjonować. Nie trzeba już jechać do ambasady do Warszawy czy do najbliższego konsulatu w Krakowie, żeby załatwić cokolwiek – mówi ks. Jurkiewicz, który razem z litewskim ambasadorem w Polsce Šarunasem Adomavičiusem oraz konsulem Tomaszem A. Kosoniem przeciął wstęgę przy wejściu.

W uroczystości wziął udział także ambasador i doradca premiera Republiki Litewskiej Czesław Okińczyc oraz przedstawiciele władz stolicy litewskiej, którzy nowemu konsulowi przekazali list gratulacyjny od prezydenta Wilna. T. Kosoń otrzymał jeszcze kalendarz wileński i obraz z panoramą Wilna.

Konsulat honorowy zajmuje się ochrona interesów Republiki Litewskiej, jej obywateli i osób prawnych mieszkających lub działających na terenie województwa dolnośląskiego, ale też umożliwianie Litwinom mieszkającym w Polsce i ich potomkom zachowania kultury i języka litewskiego. Zadaniem konsula jest wsparcie i rozwój stosunków gospodarczych, kulturalnych, handlowych i naukowych pomiędzy Republiką Litwy i Polską oraz promocja Polski na polach gospodarki, kultury, nauki i turystyki.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama