Nowy numer 5/2023 Archiwum

Głosić Słowo z pomysłem

Mija 10 lat działalności wrocławskiej fundacji "Studium Cultuae Ecclesiae" działającej w przestrzeni kultury.

Z tej okazji zorganizowano jubileuszowe wydanie cyklu słowno-muzycznego "Verbum cum musica", który dekady łączy w sobie możliwość wysłuchania ciekawego wykładu z muzyką.

Tym razem wrocławianie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego usłyszeli Chór "Marianum" z Kościoła Uniwersyteckiego we Wrocławiu pod kierunkiem Marka Zborowskiego.

Śpiewacy wykonali na początku utwór „Cantate domino”.

Następnie wykład pt. „Jezus Chrystus – kim jest dla mnie dzisiaj” wygłosił do zebranych o. prof. Hugolin Langkammer OFM. Franciszkanin wyraźnie zwrócił uwagę na synostwo Boże Jezusa Chrystusa.

– Trzeba Syna Bożego słuchać. Jezus sam o sobie powiedział, że jest synem Boga, ale nie zapominajmy o tym, że to Bóg przede wszystkim ogłosił przyjście Mesjasza na ziemię. Chrystus jest głową Kościoła a my jesteśmy jego członkami. Św. Paweł mówił, że jeśli któreś członki chorują, wtedy cierpi całe ciało. Dlatego im bardziej jesteśmy zdrowi w naszej relacji z Chrystusem, tym potężniejszy jest Kościół – przemawiał o. Hugolin.

Kilka słów do zgromadzonych wygłosił jeden z organizatorów 10-letniego cyklu, ks. Paweł Stypa. – 10 lat minęło bardzo szybko i cieszymy się, że ten czas wypełniony był różnorodnymi inicjatywami, które towarzyszyły innym wydarzeniom biblijnym w naszej diecezji. W ramach naszego cyklu spotykali się bardzo różni przedstawiciele życia kulturalnego oraz artystycznego. Naszym celem jest głoszenie Ewangelii poprzez słowo połączone z muzyką – mówił wiceprezes fundacji „Studium Cultuae Ecclesiae”.

Fundacja na przełomie lat stała się inicjatorem wydarzeń kulturalnych w wielu miastach Polski, a także wymiany międzynarodowej. Niejednokrotnie, akcje te objęte były honorowymi patronatami ważnych osób i instytucji państwowych. Od początku swojej działalności w grudniu 2005 roku do dzisiaj zorganizowała ponad 200 wydarzeń o różnej charakterystyce, szczególnie o profilu edukacyjnym skierowanym do młodzieży i dorosłych.

– Dzisiejsze spotkanie łączy w sobie trzy jubileusze. Oczywiście obchodzimy dekadę funkcjonowania fundacji „Studium Cultuae Ecclesiae”, działań w ramach cyklu „Verbum Cum musica”, ale także 20 lat istnienia Chóru "Marianium". Nasza działalność wpisuje w misję podjęcia dzieł ewangelizacyjnych w aspekcie głoszenia treści związanych z Pismem Świętym – tłumaczy ks. Stypa.

Fundacja w sposób kreatywny prezentowała Słowo Boże choćby w formie wykładowej, muzycznej, artystycznej, dyskusji czy debaty. Cykl słowno-muzyczny wpisywał się w całokształt dzieła biblijnego archidiecezji wrocławskiej, ponieważ towarzyszył tworzeniu się wielu grup biblijnych. Powstały one na przełomie tych 10 lat w różnych parafiach.  – Nie sposób wymienić wszystkich osób, a nawet instytucji, które przyczyniły się do tego wspaniałego dzieła. Mówię o wielu prelegentach, wykonawcach, uczelniach wyższych, chórach, szkołach czy akademiach – zaznacza ks. Stypa.

Na bieżąca chwilę fundacja zamyka współpracę w ramach inicjatywy „Verbum cum musica”. – Podejmujemy kolejne zadanie, które widzimy przed sobą. Mam nadzieję, że praca, którą do tej pory realizowaliśmy, będzie kontynuowana i przyniesie dobre owoce zarówno osobom świeckim jak i duchownym – podsumował ks. Paweł Stypa.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy