Nowy numer 37/2021 Archiwum

XXIII Światowy Dzień Chorego

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Duszpasterstwo Chorych, Duszpasterstwo Głuchoniemych i Niewidomych zapraszają wszystkich chorych oraz ich opiekunów na wspólne przeżywanie Światowego Dnia Chorego.

Spotkanie rozpocznie się 11 lutego o 10.00 uroczystą Mszą św. we wrocławskiej archikatedrze. Dla chorych, którzy nie będą mogli przybyć ma Ostrów Tumski, Radio Rodzina przeprowadzi transmisję.

Dla osób niesłyszących cała uroczystość będzie sprawowana w języku migowym.

Po wspólnej modlitwie wszystkich obecnych przewidziany jest krótki występ artystyczny w Auli PWT. W programie występy podopiecznych ośrodków dla osób chorych i niepełnosprawnych, popis orkiestry dętej z Henrykowa oraz „monolog przechodzący w dialog” Jerzego Skoczylasa z kabaretu Elita.

Jak tłumaczy Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, od wielu lat placówki tej organizacji niosą pomoc chorym – cenną zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest ograniczony.

– Ważne miejsce w naszej działalności zajmuje Hospicjum Domowe, które w 2014 roku swoją opieką obejmowało 487 pacjentów paliatywnie chorych – mówi. – Warto też wspomnieć, że chorzy opieką otoczeni są w 2 poradniach  rehabilitacyjnych i  2 zakładach rehabilitacji w Henrykowie i Małkowicach, które wykonały 41 815 zabiegów rehabilitacyjnych. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej prowadzi: 3 Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dobroszycach, Henrykowie i Małkowicach (z dowozem podopiecznych)

Codzienną opieką objęci są: 64 700 osób zadeklarowanych w stacjach opieki (rejon działania to Oława, Henryków i Ziębice), uczniowie otoczeni opieką pielęgniarek i higienistek szkolnych w 18 gabinetach szkolnych, 36 podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Małkowicach, 30 podopiecznych w Domu Opieki w Dobroszycach, 40 podopiecznych w Domu Opieki w Malczycach, 35 podopiecznych w Zakładzie Opiekuńczo Pielęgnacyjnym w Małkowicach.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama