List od Ukochanej

Ruszają kolejne cykle kursów przedmałżeńskich w duszpasterstwach akademickich we Wrocławiu. Dlaczego warto z nich skorzystać?

Razem z moją narzeczoną uczestniczyliśmy w takich spotkaniach w DA Wawrzyny, prowadzonych przez ks. Stanisława Orzechowskiego.

Kurs składał się z 8 spotkań, wyjazdu na dialogi narzeczeńskie na Górę św. Anny, a także nauki z zakresu poradni rodzinnej. Zdecydowaliśmy się na „Wawrzyny” za radą naszego spowiednika. Chcieliśmy wykorzystać ten czas jak najlepiej.

Często wspominamy cotygodniowe wtorkowe nauki, poprzedzone Eucharystią, a potem długie rozmowy gdzieś na kawie o tematach na nich poruszonych. To był dobry czas. Myślę, że bez tego etapu nie znałbym do końca Magdy i na dobrą sprawę trudno byłoby do takiej okazji poznania się powrócić. Był to dla mnie pewny dowód, że Kościół pomaga i chroni ludzką miłość i to w dodatku zupełnie za darmo.

Urzekła mnie bezinteresowna troska „Orzecha” o kolejne pokolenie narzeczonych. Dość wspomnieć, że takich kursów jest średnio 3 w ciągu roku akademickiego.

Każde ze spotkań otwierał fragment z Pisma św., na kanwie którego „Orzech” głosił naukę, ukazując pomysł Pana Boga na małżeństwo. „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.” (Rdz 1, 31). I nagle zdajemy sobie sprawę, że to, przed czym stajemy, Pan Bóg już dobrze zaplanował w momencie stworzenia.

Kluczowym momentem kursu był dla wyjazd na dialogi narzeczeńskie na Górę św. Anny. Składały się z cyklu 14 spotkań. Już pierwszego dnia po kolacji odbyły się 3 spotkania, oparte o podstawowe zasady dialogu: słuchanie ma pierwszeństwo przed mówieniem, rozumienie przed osądzaniem i dzielenie się przed dyskusją. Poznawaliśmy wzajemne oczekiwania i plany, poglądy i postawy życiowe, uświadamialiśmy sobie istotę i wartość sakramentu małżeństwa. Rozmawialiśmy o hierarchii ważności dziedzin życia – takich jak wiara (życie religijne), więź małżeńska, przyjęcie i wychowanie dzieci, praca zawodową (studia), sport, rozrywka, pieniądze.

Dialogi pozwalają lepiej się poznać. Dają narzędzia do przezwyciężania ewentualnych kryzysów i problemów. Na pewno wspólne rozmowy nie mogą skończyć się z chwilą zakończenia kursu, bo człowiek poznaje drugiego całe życie. Ale na etapie przygotowania do małżeństwa, do w pełni świadomego wypowiedzenia słów przysięgi małżeńskiej, takie spotkania są bezcenne. A poza tym, dzięki nim otrzymuje się od Ukochanej piękny list miłosny, będący świadectwem uczuć, myśli, ale też ideałów, jakie nosi w sercu.

W kilku duszpasterstwach rozpoczynają się lub dopiero co rozpoczęły się spotkania dla narzeczonych. Wciąż można dołączyć. U dominikanów katechezy przedmałżeńskie odbywają się we wtorki o 18.00, wieczory dla zakochanych w środy o 18.00; w „Moście” spotkania dla przyszłych małżonków prowadzone są w niedziele o 17.30, w „Maciejówce” wystartują 19.04 (w niedziele o 17.30).


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..