Nowy numer 24/2018 Archiwum

Wesprzyj liściastego reprezentanta Polski

Dąb Słowianin z miejscowości Dębina w pobliżu Jelcza-Laskowic kandyduje do tytułu Europejskie Drzewo Roku 2015.

Słowianin to dąb szypułkowy, o obwodzie pnia 750 cm i wysokości 27 m   Słowianin to dąb szypułkowy, o obwodzie pnia 750 cm i wysokości 27 m Agata Combik /Foto Gość

 

 

 

 

 

 

 

 

Wciąż ma szansę na podium, a walczy z najwspanialszymi zielonymi rywalami kontynentu. Głosowanie trwa do 28 lutego. Swój głos można oddać tutaj.

Kim jest Słowianin z Dolnego Śląska? Śpiewał już przy nim artysta operetki wrocławskiej, Mirosław Owczarek, strzelały armaty Bractwa Kurkowego, można było skosztować ciasteczek Słowianek oraz pobawić się na spotkaniu „W Dębinie przy Słowianinie”. Dąb pamięta jednak o wiele dawniejsze wydarzenia. – Ma ok. 450 lat. Jeśli chodzi o precyzyjne ustalenie jego wieku, staramy się o to, by został przebadany mobilnym tomografem komputerowym, jakim dysponuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ­– mówi Jacek Mikołajczyk, członek Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice, który razem z grupą „Rowerem przez Jelcz” zgłosił drzewo do eliminacji w konkursie Drzewo Roku 2014. – Wygrał. I jako mistrz Polski automatycznie został reprezentantem naszego kraju w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2015”.

Majestatyczny dąb zachwyca wyglądem, ale nie tylko. Pan Jacek zwraca uwagę na fakt, że jest on świadkiem historii tych ziem. Pamięta jeszcze czasy Piastów Śląskich, a także okres zmagań miejscowych Polaków z germanizacją. – Są świadectwa, że w Dębinie oraz okolicznych wsiach pod koniec XIX w. i na początku XX w. rozbrzmiewał wciąż język polski – wyjaśnia.

– W okolicy rosło kiedyś bardzo dużo dębów, to prawdopodobnie od nich pochodzi nazwa naszej miejscowości – mówi Olgierd Cichoń, najbliższy sąsiad Słowianina w Dębinie. – Wycięte zostały ponoć za czasów króla pruskiego Fryderyka Wilhelma, który potrzebował drewna do budowy okrętów. Wciąż jednak mamy w okolicy kilka pięknych okazów.

- Dąb zawsze cieszył się sympatią i podziwem mieszkańców - mówi Olgierd Cichoń, sąsiad sędziwego drzewa   - Dąb zawsze cieszył się sympatią i podziwem mieszkańców - mówi Olgierd Cichoń, sąsiad sędziwego drzewa Agata Combik /Foto Gość Słowianin został "odkryty" dla Polski i Europy przez miejscowych rowerzystów   Słowianin został "odkryty" dla Polski i Europy przez miejscowych rowerzystów Archiwum Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma