Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wejdź i nie zawracaj

Kolejne spotkanie z cyklu "Zamek wewnętrzny", oparte na koncepcji i dziele św. Teresy od Jezusa, odbyło się we wrocławskim klasztorze karmelitów bosych. W tajniki siedmiu mieszkań tej budowli wprowadzą wszystkich chętnych także internetowe rekolekcje wielkopostne. Właśnie ruszają.

– Jezus chce, byśmy wyszli z naszej ciasnej komory celnej, w której dusimy się, i poszli za Nim; chce zaprosić nas do wspaniałego, przestronnego zamku, byśmy tam z Nim ucztowali – mówił o. Krzysztof Piskorz OCD podczas Mszy św. otwierającej spotkanie przy ul. Ołbińskiej.

Zamek pełen mieszkań, przypominający kryształ lub diament, kryjący w swoim wnętrzu komnatę Króla – tak święta z Ávili opisuje ludzką duszę. Ów zamek ma być miejscem spotkania miłości, duchowych zaślubin między Bogiem mieszkającym w jego centrum i człowiekiem, który stopniowo wchodzi do tej cudownej budowli. Jest ona pięknym pałacem, ale zarazem i twierdzą, w której toczy się zacięta walka.

Miesiąc wcześniej uczestnicy „zamkowych spotkań” odkrywali, jak wchodzi się do „pierwszych mieszkań” królewskiej rezydencji, którą... jesteśmy my sami. – Bramą do zamku jest modlitwa – przypominał za św. Teresą o. Krzysztof. Dodał, że w pierwszych „pomieszczeniach”, tuż za bramą, ważne jest zwłaszcza poznanie prawdy o sobie, odkrywanie wielkości ludzkiej duszy – klejnotu, który może pokryć się smołą, lecz zachowuje niewyobrażalne piękno. – To poznanie siebie dokonuje się przez wpatrywanie się w Chrystusa. Nawet w grzechu, słabości mamy kontemplować Boga, patrzeć w Niego, a nie w swój grzech. Wydobędziemy się ze zła, mając oczy utkwione w Bogu – mówił.

Lutowe spotkanie poświęcone było „drugim mieszkaniom” zamku, gdzie trwa zacięta walka z wrogiem, z szatanem, który chce zawrócić człowieka z drogi. Zadaniem wędrowca jest umacnianie się w determinacji, by iść dalej; wytrwanie w modlitwie i dobrych pragnieniach, mimo tysiącznych ataków złego ducha. – W tej walce nie ma lepszego oręża niż oręż krzyża. Trzeba walczyć pod jego sztandarem, być gotowym, by w imię przyjaźni z Jezusem przyjąć wszelkie przeciwności, nie szukać duchowych „smakołyków”, lecz przyjmować niedogodności i cierpienia, łącząc je z krzyżem Chrystusa – mówił o. Piskorz.

Kolejną okazją, by zgłębiać tajemnice zamku, będzie spotkanie w trzecią sobotę marca.  Warto również wziąć udział w internetowych rekolekcjach wielkopostnych "Przechadzka po 7 mieszkaniach". Poszczególne części będą prezentowane w kolejne niedziele Wielkiego Postu. Więcej tutaj.

A oto pierwsza część:

Przechadzka po 7 mieszkaniach - Mieszkania 1.
KWNE. Solniczka


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama