Nowy numer 25/2018 Archiwum

O niebieską ojczyznę dla bohaterów

​Kombatanci, rodziny bohaterów narodowych, środowiska harcerskie i patriotyczne oraz wielu wrocławian uczestniczyło w Eucharystii w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz ich bliskich.

Podczas obchodów w kościele św. Elżbiety nie mogło zabraknąć organizacji kombatanckich   Podczas obchodów w kościele św. Elżbiety nie mogło zabraknąć organizacji kombatanckich Maciej Rajfur /Foto Gość

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Jeśli cała bazylika garnizonowa się wypełnia, to znaczy, że przeżywamy ważne chwile – rozpoczął uroczystość ks. płk Janusz Radzik. – Będziemy się modlić, aby nasz Pan obdarzał żyjących żołnierzy zdrowiem i potrzebnymi łaskami, a poległych powołał do wiecznej służby w niebieskiej ojczyźnie – dodał.

Na Mszę św. przybyło zarówno wiele starszych jak i młodych osób. Niektórzy trzymali duże portrety zamordowanych Żołnierzy Niezłomnych. Wielu miało na sobie odzież patriotyczną z symbolami Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i innych niepodległościowych organizacji. Na początku wprowadzono uroczyście sztandar wojskowy. Obecne były także poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, "Solidarności" oraz organizacji harcerskich.

Środowiska patriotyczne trzymały podczas Eucharystii portrety Żołnierzy Niezłomnych   Środowiska patriotyczne trzymały podczas Eucharystii portrety Żołnierzy Niezłomnych Maciej Rajfur /Foto Gość Homilię wygłosił ks. dr Marian Biskup, który objął patronatem obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 – Nasz naród od ponad 1000 lat zjednoczony z Jezusem Chrystusem i jego nauką, zawsze był wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Poprzez wieki hasło: „Bóg honor i ojczyzna” było nierozdzielnym elementem dziejów naszego państwa. Polacy zawsze potrafili łączyć ofiarę swego życia i cierpienia z ofiarą Jezusa Chrystusa, aby dzięki temu zjednoczeniu nic nie zginęło – mówi do zgromadzonych kapłan.

Nawiązał także do słów Jana Pawła II z Warszawy, z pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. – "Gdzie Twoje groby Polsko? Gdzie ich nie ma?" – pytał nasz ojciec święty. Są rozsiane po całym świecie. Dzisiaj my w duchu refleksji, wdzięczności, ale i wielkiej dumy stajemy duchowo przy tych grobach, w których spoczywają bohaterscy synowie naszej ziemi. Ci, którzy złożyli ofiarę swojego życia na ołtarzu ojczyzny. Dziś możemy więc zapytać: Gdzie Wasze groby Żołnierze Wykleci? Gdzie ich nie ma? – pytał, parafrazując słowa św. Jana Pawła II ks. Marian Biskup.

Uroczyste wprowadzenie i wyprowadzenie wojskowego sztandaru nadało Eucharystii podniosły charakter   Uroczyste wprowadzenie i wyprowadzenie wojskowego sztandaru nadało Eucharystii podniosły charakter Maciej Rajfur /Foto Gość

Zwrócił on także uwagę, na to, że w szeregach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego walczyli najczęściej ludzie młodzi. Dorastali, aby kochać, bawić się, zdobywać wykształcenie, zakładać rodziny, pragnęli podbijać świat, ale nie mogli.

– Nie zgodzili się na niewolę po II wojnie światowej. Za to komunistyczna władza przyznawała im kule w tył głowy. Czy tego chcieli? Nie. Po prostu chcieli żyć i żyli. Krótko, w ciągłej walce, daleko od rodzin, przyjaciół, miłości swojego życia. Nie mogli inaczej – stwierdził ks. Biskup. Podkreślił jeszcze, że bohaterowie niezłomni całą nadzieje pokładali w Bogu, a ich życiorysy i biografie pokazują nam prawdziwe wartości, za które warto ponieść najwyższą ofiarę.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma