Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

O złu bez sensacji

Dominikańska Szkoła Wiary zaprasza na wykład, który odbędzie się 14 marca o 17.00 w starym refektarzu dominikanów we Wrocławiu przy pl. Dominikańskim 2.

Wykład „Zagrożenia duchowe i walka duchowa” wygłosi ks. Zbigniew Tartak – jeden z egzorcystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, duszpasterz parafii w Kolsku (powiat Nowa Sól).

Zamierza dotknąć tego tematu w inny sposób niż robi się to często współcześnie w mediach – bez szukania sensacji i koncentrowania się na efektownych manifestacjach obecności osobowego zła. Jednocześnie jednak chce położyć nacisk na to, że zło osobowe – diabeł, szatan, Zły – istnieje naprawdę.

– Współcześnie wielu katolików uważa, że wiara w osobowego Szatana jest nienowoczesna, że katolik XXI wieku powinien uważać zło za brak dobra, a Szatana za symboliczną personifikację – a to pułapka – mówi Marek Misiak, jeden z organizatorów spotkania. – Możemy wtedy nie dostrzec, że Szatan próbuje oddzielać ludzi od Boga, nierzadko w bardzo subtelny sposób. Należy pamiętać, że zło osobowe istnieje naprawdę – to nie tylko symbol.

M. Misiak zwraca uwagę na drugą pułapkę. – W przypadku niektórych osób można odnieść wrażenie, że widzą oni Boga i Szatana nie jako Stwórcę i zbuntowane stworzenie, ale jako dwa równorzędne byty, walczące o duszę człowieka. Tarcza, którą jest dla nas Chrystus, pojawia się w ich słowach rzadko, a potęga diabła – bardzo często. Wielu fascynuje się też przejawami działalności Złego w poszukiwaniu cudowności, niesamowitości, których najwyraźniej brakuje im w katolickiej liturgii, modlitwie i życiu duchowym. Takie pragnienie silnych a płytkich doznań opartych na niezwykłości i strachu nie świadczy o dojrzałości chrześcijańskiej. Trzeba też sobie jasno powiedzieć, że tego rodzaju fascynacja nie wpływa także na uwrażliwienie na ataki Złego.

Ks. Tartak deklaruje, że w swoim wykładzie zadba o równowagę między mówieniem o złu a mówieniem o Bogu. – Brzmi to banalnie, ale zbyt wiele tego rodzaju wykładów i konferencji pozostawia u wielu słuchaczy wrażenie o potędze zła, wobec której człowiek jest właściwie bezbronny – a przecież nie jest – mówi Marek Misiak. – Ks. Tartak zamierza nie tylko przedstawiać zagrożenia, ale też pokazać, jak możemy otworzyć się na Bożą pomoc. Kluczowy w obronie przed osobowym złem jest problem wyboru – Szatan do niczego nas nie zmusi bez naszej świadomości, zawsze dokonujemy jakiegoś wyboru, między dobrem i grzechem, pomocą innym lub koncentracją na sobie. Jak mówi Księga Powtórzonego Prawa: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście, życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo”. Warto mieć świadomość, że nie tylko Bóg ma plan wobec naszego życia – Szatan jest bardzo inteligentny i nie ogranicza się do efektownych manifestacji w rodzaju opętań – usiłuje działać długofalowo przez całe nasze życie. Prelegent omówi sposoby i metody działania Złego – zwłaszcza te bardziej subtelne. Powie też, czym są współczesne zagrożenia duchowe.

– Nasz prelegent opowie też, dlaczego prowadzenie autentycznego życia duchowego jest tak ważne przy przeciwstawianiu się Złemu i dlaczego jest w tym pomocne – deklaruje Marek Misiak. – To właśnie jest najważniejszy element pozytywny w mówieniu o złu osobowym – pokazywanie, jak przybliżyć się do Boga i w ten sposób dać odpór Złemu. Bliskość z Bogiem jest po prostu znacznie bardziej pociągająca niż zło, a fascynacja życiem duchowym – znacznie bardziej zdrowa niż fascynacja manifestacjami działań Złego.

Wstęp na wykład jest wolny. Nagrania z poprzednich spotkań Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu można znaleźć tutaj.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama