Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jabłka z programu Embargo dla Caritas

W rolniczych magazynach wciąż marnują się owoce, których nie udało się sprzedać za wschodnią granicę. Z jabłek jednak mogą skorzystać ubodzy. Do wrocławskiej Caritas dotarł transport 20 tys. kg owoców.

W najbliższych dniach trafią one do ośrodków, stowarzyszeń i parafii współpracujących z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Zostaną rozprowadzone wśród ok. 2000 osób znajdujących się pod stałą opieka Parafialnych Zespołów Caritas, fundacji, i placówek pomocowych.

- To pierwszy transport w tym roku - relacjonuje s. Agnieszka Przytarska, koordynator programu Embargo. - W ubiegłym roku do ubogich trafiło 40 ton jabłek i 20 ton marchewki. Co może zaskoczyć, wciąż we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, są ludzie głodni, dla których taka pomoc jest realnym wsparciem - podkreśla siostra koordynator.

To pierwszy z zaplanowanych w tym roku transportów. W przyszłym tygodniu do magazynów Caritas trafi kolejne 20 ton jabłek. Produkty są najwyższej jakości, mają świadectwo Inspekcji Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych, która każdorazowo kontroluje dostawców. Tym razem pochodzą one z grójeckich sadów.

Działania Caritas są wsparciem dla osób biednych ale również są pomocą dla producentów warzyw i owoców. Rolnicy deklarujący, że przekażą żywność do nieodpłatnej dystrybucji, zgłaszają się do Caritas. Następnie w magazynie przeprowadza się odbiór jakościowy i z dokumentem przekazania żywności producent zgłasza się do Agencji Rynku Rolnego po rekompensatę, która obejmuje towar, pakowanie i transport.

Akcja „Embargo” wpisuje się w szeroki wachlarz wsparcia, przekazywanego każdego dnia najuboższym. Tylko w ubiegłym roku jadłodajnie Caritas rozdały 140 tys. gorących posiłków, a z naszej łaźni i magazynu odzieży skorzystało  5031 osób. Każdego dnia z opieki wrocławskiej Caritas korzysta ponad 800 potrzebujących.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama