Założenia Kongresu Berlińskiego z 1938 r. i Pięć Prawd Polaków spod znaku Rodła wciąż są aktualne. Dziś jako swoje przyjmują je młode pokolenie.
Obchody 77. rocznicy Kongresu Berlińskiego rozpoczęła Msza św. w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem ks dr. Mariana Biskupa, dyrektora wydziału duszpasterskiego wrocławskiej kurii metropolitalnej. Dalsza część uroczystości odbyła się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.
Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła - Wrocław przypomniał, że myślą, wokół której odbywały się obchody były słowa ks. Bolesława Domańskiego wygłoszone w 1938 r. "Polskość to dar nieba, od Boga mi dany". Zaznaczył również, że kolejne rocznice i udział w nich dzieci i młodzieży są dobrą okazją do tego, by pokazać, że Polskość spod znaku Rodła i patriotyzm są w XXI w. potrzebne.
Obchody rocznicy Kongresu Berlińskiego odbyły się już po raz 11. - Od 2004 r. przypominamy we Wrocławiu dziedzictwo Związku Polaków w Niemczech, tę chlubną działalność, te piękne owoce realizowane na różnych niwach: narodowej, oświatowej, spółdzielczej - czyli bardzo szerokie spektrum działalności z okresu międzywojennego - mówi T. Szczyrbak. Przypomina także, iż w tym czasie na terenie Republiki Weimarskiej, a potem III Rzeszy żyło ok. 1,5 mln Polaków, z czego ok 50-60 tys. działało w związku. - Ukoronowaniem tej działalności było przeprowadzenie Kongresu.
- Podczas tego wydarzenia ogłoszono credo narodu polskiego, 5 prawd spod znaku Rodła: "Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!". Trzeba wiedzieć, że wówczas Polacy w Niemczech posługiwali się nimi na co dzień, one były im znane i były wskazówką na niełatwe życie - wyjaśnia. Zaznacza jednak, że przesłanie z nich wynikające było skierowane do wszystkich Polaków - w II Rzeczpospolitej, a także Polonii w różnych krajach.
Kolejną rzeczą, którą akcentuje T. Szczyrbak, jest zamysł, by przyszłe pokolenia również posługiwali się sformułowanymi prawdami Polaków. - Jest w nich siła, ideowa spójność i są to prawdy, które są uniwersalne i ponadczasowe oraz nie są wymierzone przeciw komukolwiek - tłumaczy. Aktualność założeń Kongresu Berlińskiego sprawia, że są one aktualne również teraz w zupełnie innych warunkach geopolitycznych.
- Powinniśmy się więc wokół nich skupiać, chronić je i upowszechniać w różnego rodzaju ciekawych formach i aranżacjach. Oczywiście Msza św. to podstawa, bo jesteśmy organizacją katolicką, są kwiaty, poczty sztandarowe, ale też 77 balonów, czy 50-cio kilogramowy tort, po to, by obecne tu dzieci z całej Polski mogły potem opowiedzieć w przystępny sposób swoim rówieśnikom i rodzinom o tym, w czym brały udział - dodaje.
Uroczystość była tylko skromnym zaszczepieniem w dzieciach i młodzieży tematu. Jak zaznacza T. Szczyrbak, bardzo chętnie przeprowadzi lekcje żywej historii w szkołach.
W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego zaprezentowali w programach patriotycznych uczniowie kilku szkół. Występy rozpoczął bardzo efektowny koncert orkiestry działającej przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie. Program "Cóż to za znak tak piękny i śmiały?" przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 oraz Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wlkp., natomiast pieśni związane z Rodłem zaśpiewał chór „Serioso – Giocoso” Gimnazjum i Liceum Urszulańskiego
we Wrocławiu. Ponad to montaż słowno - muzyczny pt. "II wojna światowa w oczach dziecka" zaprezentowali uczniowie wrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 93 im. Tradycji Orła Białego. W organizacji obchodów pomagali dodatkowo uczniowie Publiczne Gimnazjum Katolickie im. NMP Pośredniczki Łask we Wrocławiu i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. NMP Pośredniczki Łask we Wrocławiu.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: