Nowy numer 24/2018 Archiwum

Honorowi duchowni?

"Kandydatami do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia w 2015 r. są ks. Stanisław Orzechowski i o. Ludwik Wiśniewski" - napisał na Twitterze prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.

Nominowani duchowni odegrali niebagatelną rolę zwłaszcza w pracy z młodzieżą.

O. Ludwik Wiśniewski aktualnie pracuje w Lublinie   O. Ludwik Wiśniewski aktualnie pracuje w Lublinie Agnieszka Gieroba /Foto Gość Dominikanin o. Ludwik Wiśniewski był duszpasterzem akademickim przy kościele św. Wojciecha w latach 1981-1988. Jak czytamy w piśmie zgłaszającym kandydatury do honorowego obywatelstwa, "propagował walkę »bez przemocy« z komunizmem". Był również inicjatorem tzw. Tygodni Społecznych - spotkań propagujących budowanie niezależnych struktur społecznych. Podopieczni o. Ludwika byli twórcami odbywającego się do dziś Obozu Adaptacyjnego dla Studentów w Białym Dunajcu.

Duszpasterz obecnie pracuje w Lublinie.

Drugi z nominowanych, ks. Stanisław Orzechowski zwany "Orzechem", przez całe swoje kapłańskie życie jest związany z archidiecezją wrocławską. To jemu zostało powierzone zadanie stworzenia Ks. Stanisławowi "Orzechowi" Orzechowskiemu wiele pokoleń wrocławian zawdzięcza duszpasterskie wprowadzenie w dorosłość   Ks. Stanisławowi "Orzechowi" Orzechowskiemu wiele pokoleń wrocławian zawdzięcza duszpasterskie wprowadzenie w dorosłość Karol Białkowski /Foto Gość Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę, której do dziś jest głównym przewodnikiem. W latach 80. XX w. był duszpasterzem ludzi pracy. Posługiwał m.in. strajkującym w Zajezdni MPK nr VII w sierpniu 1980 r., a podczas stanu wojennego odprawiał Msze św. w intencji ojczyzny i za internowanych. Od lat 70. ubiegłego wieku aż do teraz jest silnie związany ze środowiskiem akademickim. Jest legendarnym już opiekunem DA Wawrzyny.

"Nadanie ks. Stanisławowi Orzechowskiemu i o. Ludwikowi Wiśniewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia będzie zarówno uhonorowaniem wieloletniej posługi duszpasterskiej i działalności opozycyjnej we Wrocławiu, jak też podziękowaniem za wychowanie wielu pokoleń wrocławian i zasługi dla Wrocławia" - czytamy w uzasadnieniu.

Pod dokumentem podpisali się: Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Jerzy Skoczylas, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, oraz Jarosław Krauze, przewodniczący Klubu Radnych Rafała Dutkiewicz z Platformą Obywatelską.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma