Nowy numer 48/2020 Archiwum

Chwalili Pana ze św. Zygmuntem Gorazdowskim

I Konkurs Muzyczny "Pieśnią chwalmy Pana" ze św. Zygmuntem Gorazdowskim" oraz konkurs plastyczny "Św ks. Zygmunt Gorazdowski w oczach dzieci i ludzi młodych" otworzyły obchody 10-lecia kanonizacji założyciela zgromadzenia Sióstr św. Józefa popularnie zwanych józefitkami.

- Podczas jednego ze spotkań przełożonych naszego zgromadzenia zastanawiałyśmy się w jaki sposób możemy uczcić jubileusz 10-lecia kanonizacji ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Uznałyśmy, że najbardziej chcemy świętować z tymi, którymi się opiekujemy, którym na co dzień posługujemy, czyli głównie z dziećmi i młodzieżą - mówi s. Marit Kot, przełożona prowincjalna zgromadzenia. Siostry były przekonane, że najlepszą propozycją będzie konkurs, bo dzięki rywalizacji łatwiej zmobilizować do działania. - Kolejną korzyścią jest integracja, i co również istotne, nie tylko dzieci, ale również pracowników, wszystkie siostry i tych, którzy są z naszym zgromadzeniem związani - dodaje.

S. Marit podkreśla, że jej marzeniem było zorganizowanie takiej inicjatywy, która pozwoli zebrać w jednym miejscu podopiecznych różnych placówek i wszystkie dzieła prowadzone przez józefitki. - Myślę, że jest to również działanie w duchu naszego ojca założyciela, który prowadził najróżniejsze inicjatywy. Posługiwał dzieciom, samotnym matkom, dzieciom, chorym i potrzebującym, kapłanom, studentom i w zasadzie wszystko to powierzył naszemu zgromadzeniu. W naszym charyzmacie mamy budowanie jedności. Tak to odczytuję - wyjaśnia.

Zarówno konkurs muzyczny jak i plastyczny zostały zorganizowane z dużym rozmachem. - Uczestnicy są nie tylko z placówek, które prowadzimy. Mamy przyjemność gościć uczniów ze szkół, w których katechizujemy, ale i takie osoby, które teoretycznie nie mają z nami nic wspólnego i do końca nie wiadomo w jaki sposób dowiedzieli się o naszej inicjatywie - mówi s. Marit. Oprócz gospodarzy, na festiwal przyjechała młodzież i dzieci z Polanicy Zdrój, Bolkowa, Częstochowy, Kluczborka, Sierakowa Śląskiego, Paczkowa i Wierzbic. We wrocławskim półfinale wzięło udział ponad 60 śpiewających. Aż 80 prac wpłynęło na konkurs plastyczny.

Jurorzy mieli naprawdę ciężkie zadanie, by wybrać tych najlepszych. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc i wyróżnień w poszczególnych kategoriach wezmą udział w wielkim finale, który odbędzie się 16 kwietnia w Krakowie-Łagiewnikach. Wyniki konkursu plastycznego można znaleźć klikając w odpowiednią kategorię:
- przedszkolaki,
- szkoła podstawowa,
- gimnazjum i szkoły ponad podstawowe,

Wyniki konkursu muzycznego:

a) kategoria przedszkolaków

 • soliści: 1 miejsce - Tomasz Słowiński (Sieraków Śląski)
 • zespoły:
  - 1 miejsce - Przedszkole sióstr józefitek we Wrocławiu (Lena Naskrętska, Maja Szczepańska, Franciszek Molasy, Jarema Zarębski),
  - 2 miejsce - Przedszkole sióstr józefitek we Wrocławiu (Oliwia Borys, Łucja Hornik, Anna Maria Senko, Marcin Włodarczak)
  - 3 miejsce - Bolków (Damian Wolski, Wiktor Haśkiewicz, Kewin Kotyna)

b) kategoria szkoła podstawowa

 • soliści:
  - 1 miejsce - Kinga Szczepańska (Paczków),
  - 2 miejsce - Julia Mura (Sieraków Śląski),
  - 3 miejsce - Kamil Jędruch (Bolków)
  - wyróżnienie - Julia Niesłony (Sieraków Śląski).
 • zespoły:
  - 1 miejsce - Paczków (Gabriela Kalka i Adam Kalka),
  - 2 miejsce - Bolków (Kamila Jakubczyk, Zuzanna Bednarska, Wiktoria Andreasik, Emilia Łącka),
  - 3 miejsce - Paczków (Kornelia Bogdanowicz, Weronika Kubas, Patryk Miłkowski, Maciej Miłkowski),
  - wyróżnienie - Wierzbice (Jakub Muszyński, Mateusz Wucoff, Szymon Stępień).

c) kategoria gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne

 • soliści:
  - 1 miejsce - Dżulian Bałasz (Polanica Zdrój),
  - 2 miejsce - Weronika Laskowska (Bolków),
  - 3 miejsce - Magdalena Styrna (Częstochowa)
  - wyróżnienie - Patrycja Harlak (Wierzbice).
 • zespoły:
  - 1 miejsce - Kluczbork (Patryk Japiński-Japa, Wiktor Kulig),
  - 2 miejsce - Częstochowa (Grażyna Nawrotek, Aleksandra Ciura),
  - 3 miejsce - Częstochowa (Aleksandra Lapmpka, Anna Madejska, Paweł Zielonka),
  - wyróżnienie - Polanica Zdrój (Sandra Kozak, Edyta Kubica, Nicoll Strzelec, Irena Murawska).

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama