Nowy numer 49/2020 Archiwum

Zdjęcie z krzyża przy starym młynie

XIII stacja Rowerowej Drogi Krzyżowej została poświęcona w Kuźniczysku. Jest to pierwsza z kapliczek, jakie staną na ok. 45-kilometrowej trasie w gminie Trzebnica.

Zdjęcie z krzyża przy starym młynie   Przecięcie wstęgi Agata Combik /Foto Gość

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanęła naprzeciw Izby Tradycji Młynarskich „W Starym Młynie”, w zielonym otoczeniu, tuż nad stawem. Jej odsłonięcia dokonali Marek Długozima - burmistrz gminy Trzebnica, która objęła patronatem projekt Rowerowej Drogi Krzyżowej oraz podjęła się fundacji pierwszej i ostatniej stacji; Waldemar Wysocki - starosta powiatu trzebnickiego, artysta Marian Krzysztof Lewczak - twórca rzeźbionych scen w kapliczkach oraz Mariusz Gryniuk, który współrealizuje cały projekt wraz z Fundacją Wspierania Dziedzictwa Kulturowego „Żarna” z Kuźniczyska.

- Rowerowa Droga Krzyżowa, z wykonanymi ręcznie rzeźbami, jest prawdopodobnie jedyną taką w Polsce - mówił burmistrz, przypominając jednocześnie o innej pięknej plenerowej kalwarii w gminie Trzebnica, znajdującej się w Lesie Bukowym. - Trzebnica jest miastem uświęconym przez postać św. Jadwigi, ale i przez pielgrzymkowe tradycje - dodał.

Po uroczystym podpisaniu listu erekcyjnego został on umieszczony w postumencie kapliczki, a następnie odbyło się wmurowanie symbolicznego kamienia węgielnego.

Poświęcenia stacji XIII dokonał ks. Jerzy Olszówka, trzebnicki dziekan, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Śląskiej. W uroczystości wzięli udział także m.in. Marcin Pietrasik, sołtys wsi Kuźniczysko, ks. Jacek Tomaszewski, proboszcz parafii w pobliskim Czeszowie oraz przedstawiciele lokalnych rowerzystów.

- Co roku jeździmy na rowerowe pielgrzymki do Częstochowy. Teraz będziemy mieć w okolicy swoje miejsce modlitwy - zauważył Bogdan Zieliński.

Stacja I Rowerowej Dogi Krzyżowej, tworzonej głównie z myślą o miłośnikach dwóch kółek, stanie w Trzebnicy.

Zdjęcie z krzyża przy starym młynie   Po uroczystości można było zatrzymać się na poczęstunku i muzykowaniu w Izbie Tradycji Młynarskich "W Starym Młynie" Agata Combik /Foto Gość Zdjęcie z krzyża przy starym młynie   Młyn, którym opiekują się państwo Gryniukowie, kryje wiele tajemnic Agata Combik /Foto Gość

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama