10-lecie Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba

Ten szlak, otwarty w 2005 r., wpiął nasz kraj w europejską sieć jakubowych dróg - mówi Emil Mendyk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce.

– Camino to jeden z największych skarbów Europy i naszych, dolnośląskich skarbów – podkreśla K. M. Ujazdowski, wiceprzewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Dróg Świętego Jakuba w PE. – Jestem przekonany o ogromnych walorach duchowych tych szlaków, ale i o tym, że ich promocja ma wielkie znaczenie dla promocji Dolnego Śląska i naszego miejsca w Europie.

Europoseł zabiega obecnie o to, by Polska przystąpiła do porozumienia dotyczącego jakubowych dróg, zawartego pod egidą Rady Europy, a także o wpisanie promocji naszych camino w program Europejskiej Stolicy Kultury. E. Mendyk zauważa, że jest to tym bardziej uzasadnione, że San Sebastian – drugie obok Wrocławia miasto, które w 2016 r. będzie nosić tytuł ESKK – również leży przy jakubowym szlaku. Podkreśla, że już w minionych wiekach patrzono na Śląsk, jako na ziemię „wpinającą” Polskę w Europę – i to się potwierdza także poprzez camino. – Rocznie do Santiago de Compostela dochodzi z Polski ok. 2 tys. osób, a polskimi szlakami jakubowymi wędruje 1-1,5 tys. ludzi. Mamy w kraju prawie 5 tys. takich oznakowanych szlaków – mówi.

– Pielgrzymowanie nimi to kwestia odkrywania swojej tożsamości, bogactwa tego, skąd się wyszło, i tego, dokąd się idzie – dodaje ks. Piotr Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Ośnie Lubuskim. Ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie k. Głogowa przypomina o działającym od 11 lat Bractwie św. Jakuba i już teraz zaprasza na główne obchody 10-lecia Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba, które rozpoczną się w Jakubowie 28 czerwca o 12.00.

W związku z obchodzonym 10-leciem, we Wrocławiu w drugą środę każdego miesiąca odbywają się o 18.00 cykliczne spotkania „jakubowe” w Księgarni Hiszpańskiej, a o 21.30 można wysłuchać specjalnej audycji w Radiu Rodzina.

Aktualne informacje dotyczące polskich szlaków włączonych w sieć dróg prowadzących do Grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela można znaleźć tutaj.

Pierwszym odcinkiem Drogi św. Jakuba w Polsce była otwarta w 2005 r. z inicjatywy Bractwa św. Jakuba 164-kilometrowa trasa biegnąca z Jakubowa przez Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Lubań do Zgorzelca.  W 2013 r. wschodnią i zachodnią granicę Polski połączyła Droga św. Jakuba „Via Regia”. Dolnośląski fragment biegnący przez ponad 240 km od Brzegu w woj. opolskim przez Wrocław, Legnicę do Zgorzelca otwarty został w 2006 r. we Wrocławiu przez Kazimierza M. Ujazdowskiego, ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..