Nowy numer 48/2020 Archiwum

10-lecie Fundacji Przyjazny Dom

Fundacja działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną od 2005 roku. Pod jej skrzydłami są Dom Pomocy Społecznej i Środowiskowy Dom Samopomocy mieszczące się w ośrodku przy ul. Okulickiego oraz Mieszkanie chronione przy ul. Pułaskiego.

W ramach obchodów 10-lecia Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki odbędzie się 27 marca o 10.00 Msza św. w kościele pw. św. Jana Apostoła przy ul. Królewskiej we Wrocławiu.

Następnie uroczystość przeniesie się do siedziby Fundacji przy ul. Okulickiego 2. Podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy przedstawią dla zaproszonych gości spektakl inspirowany „Alicją w Krainie Czarów”. Zaplanowano również poczęstunek i liczne niespodzianki.

Organem założycielskim Fundacji był Zarząd Regionu Dolnośląskiego NSZZ „Solidarność”. Inicjatywa zrodziła się w środowisku wspólnoty „Wiara i Światło” Fundacji Brata Alberta staraniem Stanisława Jabłonki.

– Fundacja Przyjazny Dom zawdzięcza Staszkowi wiele ponieważ włożył dużo wysiłku w stworzenie tego miejsca. Niestety zmarł niespełna 3 tygodnie po założeniu organizacji, nim ta właściwie zaczęła na dobre działać, dlatego jubileusz ośrodka powiązany jest z upamiętnieniem jego działalności i rocznicą śmierci – tłumaczy Zbigniew Kobyłecki, prezes Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki.

Fundacja obejmuje swoją opieką około 60 osób z niepełnosprawnością intelektualną, z których 24 przebywa w Ośrodku stale, a pozostali podopieczni są dowożeni na zajęcia dzienne. Wśród dotychczas realizowanych przez Fundację projektów były m.in.: „Kawiarenki muzyczne”, w czasie których podopieczni pełnili rolę kelnerów na koncertach oraz „Zmieniamy świat serce po sercu”. W ramach projektu odbywają się przedstawienia teatralne, z wykorzystaniem lalek z niepełnosprawnością, skierowane do uczniów szkół podstawowych. Ich celem jest uwrażliwienie młodzieży na problem dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, próba przełamania barier i lęku przed kontaktem z takimi osobami oraz zachęcenie do wspólnego działania.

Wobec rosnących potrzeb, fundacja chce zwiększyć ilość miejsc dla osób potrzebujących pomocy. Planuje uruchomienie Domu Pomocy Społecznej dla 10 mieszkańców i Środowiskowego Domu Samopomocy dla 12 uczestników, w tym 6 z autyzmem.

Miejsce w domu
Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki

 

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama