GN 47/2020 Archiwum

Wiatr znad morza

Chcą poczuć słone łzy niewoli u faraona, ciężar, ale i złudną słodycz pracy przy wyrobie gliny, klimat pośpiesznego wyjścia i radość wolnych ludzi, przed którymi otwierają się dalekie drogi.

Uczestnicy Sederowych Wieczorów Paschalnych poznają przebieg, znaczenie i specyficzny klimat żydowskiego sposobu świętowania Paschy – patrząc na całą symbolikę tamtych wieczerzy „chrześcijańskim spojrzeniem”. Barania kość przypomina o ofierze Chrystusa, Baranka Bożego, przełamywana, podziurawiona maca staje się obrazem Jego Ciała, umęczonego i rozdawanego w Eucharystii. Wino przypomina m.in. o kielichu trzymanym w dłoniach Jezusa na Ostatniej Wieczerzy i tym, który obiecał wypić z nami nowy w Królestwie Niebieskim. Obietnica wyzwolenia mówi o wyjściu z niewoli grzechu i wolności dzieci Bożych, wizja Ziemi Obiecanej – o ostatecznej Ojczyźnie.

Takie spotkania mają wiele wymiarów – nie tylko związanych ze świętami – ale na pewno bardzo ważnym jest i ten: odkrywanie kolejnych „pokładów” tajemnic Wielkiej Nocy, Triduum Paschalnego. Przybywa miast w Polsce, w których są organizowane. W kwietniu Sederowy Wieczór Paschalny odbędzie się, po raz kolejny, także we Wrocławiu. Coraz więcej osób, także u nas, chce zakosztować owego klimatu radosnego wyjścia. Jedni na trasach Ekstremalnych Dróg Krzyżowych, inni przy ucztach sięgających korzeniami odległych wieków, kiedy przed Izraelitami stanęła otworem droga na pustynię, a morze rozstąpiło się. Sederowe wieczory to kolejny sposób, by doświadczyć radości wychodzenia z niewoli zła. O jej goryczy przypomną wrocławianom słona woda i gorzkie zioła, na czele z wyciskającym łzy z oczu chrzanem. Jej realia przywoła słodki charoset, z jabłek, orzechów i innych przysmaków, wyobrażający glinę, z której Izraelici musieli wyrabiać cegły. „Życie w Egipcie też miało swoje słodkie strony. Istnieje coś takiego jak słodycz niewoli. Mamy gwarantowane mieszkanie, zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin, ale… wciąż lepimy cegły dla faraona” – wyjaśniał kilka lat temu w Polsce pewien żydowski nauczyciel.

Co za radość uwierzyć, że i ja mogę porzucić swój Egipt; że krew Baranka i mnie uwalnia, a morze zagradzające drogę do Ziemi Obiecanej, rozstąpi się także przede mną…

Więcej na temat Sederowego Wieczoru Paschalnego we Wrocławiu  tutaj.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama