Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej zaprasza na Triduum Paschalne w rycie przedsoborowym.
- Nasze duszpasterstwo zaczęło się dynamiczniej rozwijać od czasu ogłoszenia Motu Proprio Summorum Pontificum papieża Benedykta XVI i od tego momentu widzimy wzrost zainteresowania tradycyjną liturgią. Przyczyniła się do tego także aktywność poprzedniego opiekuna - mówi ks. Ireneusz Bakalarczyk, opiekun wspólnoty.
Zaznacza przy tym, ze wielkie znaczenie ma zaangażowanie świeckich, zwłaszcza ministrantów, którzy wspomagają swojego duszpasterza w wielu sprawach dotyczących życia wspólnoty.
- Wszystko to przekłada się na wzbogacanie naszej liturgii, która jest motorem napędowym tego środowiska. Sprawia to, że grupa przywiązana do starej liturgii rośnie, a sporą jej część stanowią młodzi ludzie, zafascynowani dawnym bogactwem liturgicznym Kościoła - wyjaśnia kapłan.
Czym różni się liturgia Triduum Paschalnego sprawowana według rytu tradycyjnego od tej znanej nam powszechnie z kościołów archidiecezji? - Obecnie sprawujemy liturgię Wielkiego Tygodnia według ksiąg zreformowanych przez papieża Piusa XII, które są bliższe nowej liturgii (przyp. red. posoborowej). Mimo to różnic widać sporo. Dotyczy to nie tylko rzeczy oczywistych, jak kierunek celebracji ku wschodowi czy użycie języka łacińskiego, ale też odmiennej treści części modlitw, jak choćby w Wielkopiątkowej Modlitwie Wiernych - tłumaczy ks. Bakalarczyk.
Opiekun tzw. tradycjonalistów zwraca również uwagę, że w Wielki Czwartek Komunię Świętą rozdaje się w sposób bardziej uroczysty, przy specjalnym obrusie komunijnym, a po Mszy Świętej następuje piękny i głęboki symbolicznie obrzęd obnażenia ołtarza. Kolejną widzialną różnicą jest kolor szat liturgicznych używanych w Wielki Piątek. W przeciwieństwie do tzw. Novus Ordo Missae, czyli Mszy św. posoborowej, gdy kapłani są ubrani w czerwone szaty, w starym rycie używany jest kolor fioletowy i czarny.
- Również Wigilia Wielkiej Nocy ma swoje cechy charakterystyczne, jak choćby poświęcenie wody chrzcielnej przy użyciu olejów świętych Krzyżma i Katechumenów. Także następująca po Mszy św. procesja rezurekcyjna bogata jest w pewne ceremonie tak przy grobie, jak i przy jej końcu, gdy powraca do ołtarza głównego - dodaje i przekonuje, że całe Triduum Sacrum celebrowane w nadzwyczajnej formie przepełnione jest bogactwem symboli i gestów, których nie znajdziemy już w nowych obrzędach.
Aby dobrze przeżyć celebracje, w których obowiązującym językiem jest łacina, warto poświęcić trochę czasu na wcześniejsze przygotowania. - Na pewno warto się zapoznać z przebiegiem Mszy Św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Łatwo to zrobić za pomocą internetu. Przed każdą liturgią wierni mogą też skorzystać z polsko-łacińskich mszalików, które zawierają i teksty liturgii i krótkie opisy obrzędów. To na pewno pomoże w pełniejszym udziale w obrzędach Triduum - informuje ks. Ireneusz Bakalarczyk.
Wielką "atrakcją" w czasie Triduum są śpiewy. - Naszym celebracjom przez cały rok towarzyszy schola gregoriańska i dwóch organistów. Oni dbają o doskonałą oprawę liturgii. Jest to odczuwalne zwłaszcza wtedy, gdy milkną kościelne organy, a śpiew a cappella podkreśla żałobny charakter obrzędów. Daje się to odczuć przede wszystkim w Wielki Piątek w czasie adoracji Krzyża, gdy schola wykonuje Improperia, w których język łaciński przeplata się z językiem greckim. Na pewno warto to przeżyć na żywo - zachęca opiekun Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Wrocławskiej.
Oto program uroczystości Świętego Triduum Paschalnego, które odbędą się w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele pw. NMP na Piasku. Będą im przewodniczyli: ks. Stanisław Pawlaczek i ks. Ireneusz Bakalarczyk.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: