Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Trójkąt w Hali Stulecia

W ramach Trójkąta Weimarskiego spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Miejscem spotkania była Hala Stulecia.

Grzegorz Schetyna, Frank-Walter Steinmeier, Laurent Fabius rozmawiali przede wszystkim o sytuacji na Ukrainie, ale również o rozbrojeniu z arsenału nuklearnego Iranu.

G. Schetyna wyjaśniał, że Europa nie może uciekać od największych problemów i przekonywał o wsparciu dla reform na Ukrainie, zaznaczając, że pomoc ta powinna być ciągła. MSZ Niemiec przyznał, że porozumienie z Mińska nie są doskonałe i dodał, że celem państw europejskich jest doprowadzenie do wyborów na Ukrainie. Podkreślił niezbędność przeprowadzenia w tym kraju reform wewnętrznych.

Drugą poruszoną kwestią były zasady na jakich zostanie podpisane porozumienie nuklearne z Iranem (przyp. red. ma to się stać 30 lipca 2015 r.) Jego założenia zostały ustalone w czwartek w Lozannie (czytaj więcej TUTAJ).

Ministrowie mówili o tym, że są za wykorzystaniem energii atomowej w celach pokojowych. Zaznaczyli jednak, że Iranowi trzeba zabronić posiadania broni atomowej i jednocześnie zadbać o dobre relacje tego kraju z sąsiadami.

MSZ Francji, Laurent Fabius, mówił również o terroryzmie. Zaznaczył, że dotyczy on każdego z nas, tak jak to było w Tunezji.

Owocem spotkania jest list Trójkąta Weimarskiego do Feredici Mogherini, szefowej dyplomacji Unii Europejskiej. Jaka jest treść korespondencji ministrowie nie chcieli zdradzić. G. Schetyna zaznaczył, że najpierw jego treść powinna poznać adresatka.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • sorcier
    03.04.2015 20:40
    Pojedli, wypili (na koszt podatników), ew. pogadali sobie (zakładając, że min. Schetyna dał radę), wygłosili słów kilka z kartki (słów zupełnie bez znaczenia i zapewne przygotowanych już wcześniej) i to by było na tyle.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma