Syrinks trafi do Wałbrzycha

Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Zamek Książ podpisały umowę o współpracy.

Do zamkowych pomieszczeń po kilkudziesięciu latach trafi wkrótce 40 dzieł sztuki, które zdobiły niegdyś wnętrza rezydencji i świadczą o jej niezwykłej historii. Pochodzą z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony księżnej Daisy, a obecnie należą do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

– Trawestując słowa Neila Armstronga z załogi Apollo 11, mogę rzec, że jest to doprawdy mały krok naszego muzeum, ale wielki skok dla muzealnictwa – twierdzi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor wrocławskiej placówki, podkreślając, że do zadań muzeów należy dziś także umiejętność dzielenia się zasobami sztuki w wymiarze współodpowiedzialności za ich propagowanie i udostępnianie.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli m.in. dolnośląski marszałek Cezary Przybylski, Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, prezes zarządu Zamku Książ Krzysztof Urbański oraz dr Beata Lejman, kuratorka wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”, na której zostaną pokazane użyczone dzieła. – Tę chwilę poprzedziły bardzo długie negocjacje, wymagające określonych ustaleń prawnych, spełnienia szeregu warunków co do prezentacji dzieł – podkreślał P. Oszczanowski.

Syrinks trafi do Wałbrzycha   Obraz z nimfą Syrinks przedstawia scenę z "Metamorfoz" Owidiusza Agata Combik /Foto Gość W Książu zobaczymy 38 obrazów i 2 rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego, m.in. cykl obrazów Stephena Kesslera przedstawiających historię syna marnotrawnego, XVIII-wieczne dzieła artystów zatrudnionych przez Ernsta Maximiliana von Hochberga oraz Galerię Sławnych.

Jednym z przyciągających uwagę eksponatów, które znajdą się w zamkowych salach, jest obraz kupiony przez ostatniego z Hochbergów ze sceną zaczerpniętą z mitologii greckiej. – Przedstawia Pana, który goni nimfę Syrinks – tłumaczy B. Lejman. Uciekając przed nim, nimfa wzywa pomocy bogów i zostaje zmieniona w trzcinę. Zgodnie z mitologią, roślina ta wydawała tak piękny dźwięk, że wykonano z niej instrument, tzw. fletnię Pana, zwaną inaczej syryngą.

Ekspozycję będzie można podziwiać od 11 lipca br. (wernisaż 10 lipca) do 9 lipca 2019 r.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..