Pióropusze indiańskie, afrykańskie spódniczki i japońskie kimona wypełniły 16 kwietnia kościół pw. św. Maurycego we Wrocławiu.
Świątynia tym razem stała się nieformalną stolicą… Azji. Znalazła się na Dalekim Wschodzie w związku z przygotowaniami do IV Krajowego Kongresu Misyjnego – w ramach których archidiecezja wrocławska podzielona została na poszczególne „kontynenty”. Odbywający się od kilku lat festiwal otrzymał w tym roku nazwę nieco poszerzoną: V Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijno-Misyjnej „Dzieci wszystkich Kontynentów Chwalcie Imię Pana, w rytmie... Alleluja".
– Zaprezentowały się 24 szkoły i 5 przedszkoli – mówi Magdalena Skuza, koordynatorka muzycznego spotkania, katechetka z Szermierczej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 85. – W czasie festiwalu po raz pierwszy zabrzmiał przygotowany specjalnie dla naszej archidiecezji hymn na IV Krajowy Kongres Misyjny. Autorką jego słów jest Renata Drewniak, katechetka z Jawiszowic; melodię napisała Jowita Czyż z parafii pw. św. Maurycego. Hymn został zaprezentowany przez nasz szkolny chór „Cantilena”.
Gośćmi specjalnymi festiwalu byli misjonarze – o. Eugeniusz Spyrka, klaretyn pracujący na Wybrzeżu Kości Słoniowej – oraz s. Tadeusza Frąckiewicz, dominikanka pracująca od 16 lat w Kamerunie. – Jury wytypuje swoich laureatów, ale my razem z ojcem zamierzamy również nagrodzić wybrane przez nas osoby pamiątkami przywiezionymi z Afryki – tłumaczyła siostra, która już 1 czerwca wraca na Czarny Ląd, gdzie pełni posługę m.in. jako katechetka. – Ja bez Afryki żyć nie mogę. Choć ludzie niewiele tam mają, są radośni, żywiołowi. Polska w porównaniu z nimi przypomina niestety często kraj „smutasów”.
Wśród uczestników festiwalu na szczęście tak źle nie było. Salezjańska radość zespołu ze SP nr 12 we Wrocławiu czy uczennic ze SP nr 90, z całym zastępem Indianek i Japonek, okazały się wyjątkowo zaraźliwa. Dzieci, powitane m.in. przez proboszcza, ks. Jana Sucheckiego, ks. Krzysztofa Boreckiego z Referatu Misyjnego oraz dyrektorkę szkoły, Ewę Filipczak, świetnie się bawiły. Wśród czekających na nie atrakcji znalazł się krótki pokaz szermierki w wykonaniu uczniów SP nr 85 oraz występ zespołu Mały Asyż.
Pierwsze trzy miejsca przyznano zespołom z wrocławskich szkół podstawowych nr 44, 71 i 113. Wyróżnienie specjalne otrzymali gospodarze; wyróżnione zostały także szkoły z Kątów Wrocławskich, Gniechowic oraz z Wrocławia: SP nr 21. 90 i 28.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: