Nowy numer 49/2020 Archiwum

Biblia, Adoru i muzyka na Jasnej Górze

Esperantyści z 7 krajów poznają we Wrocławiu Apokalipsę, modlą się i śpiewają.

– Pomysł narodził się przed 5 laty – mówi główny organizator spotkania Stefan Lepping, organista z okolic Dortmundu. – Pewien niemiecki ksiądz powiedział: "Mamy Biblię w języku esperanto, mamy piękny modlitewnik »Adoru«, warto to wykorzystać". I tak narodziły się ekumeniczne Dni Biblijne. Odbyły się już w Niemczech, Italii, Francji, Czechach. W Polsce organizowane są po raz pierwszy. Tym razem poświęcone są Apokalipsie.

– Wcześniej, w 2009 r., organizowaliśmy już we Wrocławiu Kongres Ekumeniczny dla osób posługujących się esperanto. Gościło na nim 250 osób z 21 krajów – wspomina Teresa Pomorska, przewodnicząca Śląskiego Związku Esperanckiego z siedzibą we Wrocławiu. – Na Dni Biblijne przyjechało prawie 50 uczestników. Większość ludzi jest przekonana, że esperanto jest językiem martwym, okazuje się jednak, że jest nas naprawdę sporo.

Użytkownicy języka – stworzonego zresztą na ziemiach polskich – tworzą rozmaite wspólnoty, często w oparciu o wspólną profesję, zainteresowania, a także wiarę. Stanisław Śmigielski z Kędzierzyna-Koźla przypomina, że Jan Paweł II zatwierdził Mszał rzymski w esperanto; wiele osób gromadzi się na Mszach św. odprawianych w tym języku, esperantyści mają swoich duszpasterzy.

W bogatym programie ich wrocławskiego spotkania (15-19 kwietnia) – w Biblia, Adoru i muzyka na Jasnej Górze   Śpiew przenikał wszystkie punkty spotkania Agata Combik /Foto Gość ypełnionego prelekcjami, modlitwą, ale i wspólnym śpiewem – znalazła się także wizyta w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. W sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła podczas specjalnego nabożeństwa ks. Aleksander Radecki mówił im o muzyce w życiu wspólnoty wierzących, zwłaszcza w liturgii. Przywołał patronkę muzyki kościelnej św. Cecylię, która "swym życiem wyśpiewała najpiękniejszą pieśń”, a także m.in. naukę o muzyce św. Augustyna. – Muzyka nie jest dodatkiem do liturgii, ona jest liturgią, nie upiększa jej, ale ją tworzy – podkreślał. – Śpiew i muzyka to zapowiedź tego, co czeka nas w niebie...

Wrocławscy esperantyści organizują zwykle dwa razy do roku kursy swojego języka, co czwartki gromadzą się na klubowych spotkaniach. W ostatnie niedziele miesiąca o 16.00 w kościele pw. NMP na Piasku odprawiana jest Msza św. w esperanto. Więcej informacji tutaj.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama