Konsultacje dietetyczne, pomiary ciśnienia krwi i poziomu glikemii, akcja krwiodawstwa, badanie poziomu tlenku w płucach oraz wiele innych profilaktycznych czynności medycznych, których można skorzystać w tym tygodniu na Politechnice Wrocławskiej. Tydzień Zdrowia potrwa od 20 do 24 kwietnia w budynku C-13.
Bez rejestracji, bez kolejek, bez nerwów i bezpłatnie. Akcja organizowana co roku przez Samorząd Politechniki Wrocławskiej oraz wielu partnerów cieszy się dużą popularnością. - Po pierwszym dniu możemy stwierdzić, że studenci "Polibudy" są raczej zdrowi - żartuje Filip Zatyka, student Uniwersytetu Medycznego, który przeprowadza pomiar ciśnienia tętniczego i poziomu glikemii.
Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny chętnie współpracują przy inicjatywie Tydzień Zdrowia. Z bezpłatnych medycznych usług mogą skorzystać wszyscy. Oprócz badań organizowane będą także quizy wiedzy o zdrowiu, krótki kurs pierwszej pomocy czy akcje informacyjna Podstawowej Opieki Zdrowotnej. - Staramy się także przeprowadzać z ludźmi krótkie konsultacje. Jedyne co możemy zrobić w niepokojących przypadkach do odesłać badanego do lekarza rodzinnego i namówić go do troski o swoje zdrowie. Pomagamy wiedzą na tyle, ile możemy. Staramy się doradzać, choć głównie opieramy się na konkretnych wynikach, które uzyskujemy - mówi Joanna Zaleńska z Uniwersytetu Medycznego.
Studenci i wykładowcy chętnie podchodzą do poszczególnych stanowisk, aby dać się zbadać, ponieważ mają to niejako "pod nosem". Tydzień Zdrowia potrwa do piątku i oferuje szeroki zakres bezpłatnych usług medialnych, do prostego pomiar ciśnienia po profilaktykę raka piersi i nadwagi, przez kompleksowe badanie wzroku po badanie poziomu tlenku węgla w płucach. Uczestnicy akcji wypełniają także ankiety dotyczące pierwszej pomocy, na których podstawie określa się stan wiedzy na ten temat w społeczeństwie.
- Przyglądając się dotychczasowym odpowiedziom muszę powiedzieć, że zdecydowana większość zna tzw. "podstawy podstaw" czyli numer alarmowy, pod którym wzywa się pomocy, stosunek liczby uciśnięć do wdechu przy resuscytacji. Pokutuje jednak wiara w mity, które powtarzane bezmyślnie zakorzeniły się w opinii publicznej. Np. ludzie uważają, że podczas krwawienia z nosa głowę należy odchylić do tyłu, a jest zupełnie odwrotnie! - apeluje Filip Zatyka z UM.
Koleżanka ze stanowiska obok podaje przykład związany z padaczką. - Ludzie nie wiedzą, że podczas ataku padaczki nie wolno nic wkładać poszkodowanemu w usta. Myślą, że właśnie należy coś umieścić, aby się nie zadławił, ale to bzdura. Epileptyk może wtedy połamać sobie zęby i żuchwę. Trzeba zabezpieczyć głowę, żeby nigdzie się nie uderzył, czuwać nad nim i wezwać pomoc - tłumaczy Joanna Zaleńska.
Mimo powszechności kursów pierwszej pomocy i często poruszanej w mediach tej tematyki, w chwili próby nie do końca wiemy, jak mamy się w końcu zachować. Warto poświęcić chwile i skorzystać z oferty Tygodnia Zdrowia, nie tylko aby się dokształcić, ale i wykonać profilaktyczne badania. Wszystko odbywa się w budynku C-13 kampusu Politechniki Wrocławskiej przy Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego od 9:30 do 15.
Zobacz harmonogram badań i inicjatyw w ramach Tygodnia Zdrowia na stronie 2.