Nowy numer 49/2020 Archiwum

Dziewczyny z katedry

W najbliższą sobotę w archikatedrze wrocławskiej wystąpi chór "Puellae Orantes". Zespół, który na co dzień ćwiczy i śpiewa w tarnowskiej katedrze, jest w trasie koncertowej z okazji 30-lecia istnienia.

- Na program koncertu złożą się utwory sakralne, które w sposób szczególny wpisały się w artystyczny dorobek chóru. Są to wybrane utwory z nagranych płyt CD, konkursów i tras koncertowych, najczęściej aranżowane lub komponowane dla "Puellae Orantes" - mówi założyciel i kierownik zespołu, ks. Władysław Pachota. Repertuar zostanie zaprezentowany a cappella, z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego "Airis", harfistki - Elżbiety Baklarz i sopranistki - Aleksandry Topor, która odpowiada również za kształcenie wokalne chóru. Koncert rozpocznie się 25 kwietnia o godz. 19.30 w archikatedrze wrocławskiej.

Zespół, do którego należą dziewczęta w wieku od 10 do 19 lat, jest laureatem 23 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Trzykrotnie pretendował do Grand Prix międzynarodowych konkursów chóralnych - w Arezzo (Włochy), Warnie (Bułgaria) oraz Rimini (Włochy), gdzie zdobył najwyższe trofeum. Oprócz Grand Prix konkursu chór „Puellae Orantes” otrzymał medal Prezydenta Republiki Włoch. Jest to jedyna tak prestiżowa nagroda zdobyta przez polski zespół w historii konkursu.

Tarnowski chór wiele koncertuje po Europie i USA. W dorobku ma także 9 płyt CD, z których trzy były nominowane do nagrody "Fryderyk", a jedna z nich otrzymała statuetkę. Ponadto wydawnictwa fonograficzne chóru zostały wyróżnione Złotą Płytą CD i Platynową DVD - jedynym tego typu wyróżnieniem w kategorii muzyki poważnej w Polsce.

- Dla "Puellae Orantes" powstało ok. 100 utworów zaaranżowanych lub skomponowanych przez czołowych współczesnych kompozytorów. Repertuar sześciu płyt stanowią utwory w całości lub w części skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla chór - mówi ks. Władysław Pachota.

Chór dziewczęcy realizuje projekty artystyczne z wybitnymi artystami. W 2015 r. wykonał koncerty z dwukrotnym laureatem nagrody Grammy - zespołem "The King's Singers". Chór "Puellae Orantes" dokonał także nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, Radia Watykańskiego oraz holenderskich i francuskich rozgłośni radiowych.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama