Niepełnosprawni intelektualnie, ale sprawni fizycznie zawodnicy wzięli udział w Dolnośląskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych. Zawody były jednocześnie eliminacjami do najważniejszej tego typu imprezy w kraju.
Najlepsi sportowcy z regionu spotkali się na basenie wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Tegoroczna edycja zawodów była pod wieloma względami wyjątkowa.
- Zawodnikom udało się przełamać słabości, dlatego wielokrotnie padały rekordy osobiste. Bardzo nas cieszy, że wystartowały wszystkie dolnośląskie kluby. 125 zawodników to rekord, do którego dotychczas nie udało się nam zbliżyć - mówi Alicja Pacześniak, szefowa Komitetu Organizacyjnego Mityngu Pływackiego OS i przewodnicząca Klubu Olimpiad Specjalnych - Dolnośląskie Handicap.
Całości towarzyszyła olimpijska atmosfera. Zawody rozpoczęła prezentacja zawodników, którzy weszli na basen z nazwami klubów na tabliczkach. Następnie trzykrotny uczestnik letnich igrzysk, judoka Rafał Kubacki, wprowadził na basen sztafetę olimpijską, która wciągnęła na maszt flagę Olimpiad Specjalnych. Uczestnicy wysłuchali hymnu Olimpiad Specjalnych i złożyli przysięgę olimpijską. Za ich przykładem ślubowanie złożyli przedstawiciele sędziów i trenerów.
- Na Stadionie Olimpijskim nie było przegranych. Zawodom towarzyszyła wspaniała atmosfera. Każdy uczestnik mityngu mógł zaprezentować swoje umiejętności, wszyscy zostali nagrodzeni. Nic dziwnego, że zawodnicy trenowali i czekali na ten dzień cały rok. To było święto sportu w najprawdziwszej postaci - mówi Magdalena Krawczyk, Członek Komitetu Organizacyjnego Mityngu Pływackiego OS i Przewodnicząca Klubu Olimpiad Specjalnych - Dolnośląskie Rejnmen.
Na mniejszym basenie wrocławskiego AWF zorganizowano "wioskę olimpijską". Organizatorzy przygotowali w niej zabawy wodne dla uczestników mityngu i ich rodzin.
W pokazach towarzyszących można było zobaczyć pływanie synchroniczne, a w przerwach między startami, zawodnicy spróbowali swoich sił w profesjonalnym kajakarstwie z kajakarzem Dawidem Mikłaszewiczem.
Dolnośląski Mityng Pływacki był najważniejszym tegorocznym wydarzeniem Olimpiad Specjalnych we Wrocławiu. Organizację wsparło 50 wolontariuszy z wrocławskiej AWF oraz V i XIV LO we Wrocławiu. Zawody zorganizowali Olimpiady Specjalne - Dolnośląskie, Klub OSP-D Handicap i Klub OSP-D Rejnmen.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: