GN 47/2020 Archiwum

Niech zabrzmi Tamborrada

Weź ze sobą bębenek lub garnek i drewnianą łyżkę, albo cokolwiek na czym możesz wystukać rytm, przyjdź w czwartek w południe na pl. Nowy Targ i zagraj w największej orkiestrze Wrocławia - zachęcają organizatorzy.

Nazwa imprezy zaczerpnięta została ze święta bębnów, które co roku obchodzone jest w baskijskim San Sebastian. To miasto wraz z Wrocławiem będzie w przyszłym roku Europejską Stolicą Kultury – mówi pomysłodawczyni i współorganizatorka wrocławskiej Tamborrady Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. – W ten sposób chcemy zaprezentować mieszkańcom Wrocławia  tradycje San Sebastian. Spróbujemy zarazić tą radosną atmosferą całe miasto. Bo każdy może przyjść i dołączyć do Tamborrady.

W I Wrocławskiej Tamborradzie zagrają przede wszystkim setki dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów, z Młodzieżowych Domów Kultury, Fundacji Kierunek Przygoda, będą także dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Długołęce i Zespołu Szkół w Miękini – zatem impreza przekroczy granice miasta. Organizatorzy spodziewają się 1500 uczestników. Ale zaproszeni są wszyscy wrocławianie, każdy może dołączyć do największej orkiestry Wrocławia.

Dzieci nie będą biernymi uczestnikami, lecz wykonawcami Tamborrady. Wyśpiewają po baskijsku „Marsz San Sebastian”, a także – po polsku – piosenkę „Wroclove”. Do obu utworów akompaniować sobie będą na własnoręcznie wykonanych instrumentach.

Młodzi uczestnicy otrzymają tamborradowe koszulki w czterech kolorach: żółtym, czerwonym, białym i niebieskim, plac więc zapełni się barwami Wrocławia i San Sebastian. Na pewno będzie kolorowo, głośno i radośnie.

Przed rozpoczęciem i po zakończeniu Tamborrady, część jej uczestników przejedzie ulicami Wrocławia zabytkowym tramwajem „Jaś i Małgosia”, udostępnionym przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Będzie to najgłośniejszy tramwaj naszego miasta.

Na Nowym Targu stanie scena oraz cztery podesty. Na podestach znajdą się wielkie beczki, na których rytm wybijać będą uczestnicy warsztatów muzycznych w domach kultury. Ze sceny będzie można  usłyszeć Orkiestrę Symfoniczną im. Księcia Jerzego II Piasta, Chór kameralny Senza Rigore pod dyrekcją prof. Jolanty Szybalskiej-Matczak, Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki i zespół KrzyKaśki z Fundacji Kierunek Przygoda – pomogą oni uczestnikom wykonać oba utwory.

I Wrocławska Tamborrada na pewno zabrzmi 30 kwietnia, nie straszna nam pogoda. Zresztą, w San Sebastian, podczas tamtejszej Tamborrady, pada prawie zawsze - mówi dyrektor Dorota Feliks - Jeśli i u nas sprawdzą się deszczowe prognozy, poczujemy się jak w San Sebastian. Atmosfera na pewno będzie gorąca.

I Wrocławska Tamborrada będzie miała swój dalszy ciąg. W dniu święta miasta San Sebastian, 20 stycznia 2016 r. rozlegną się dźwięki II Wrocławskiej Tamborrady. Odbędzie się ona w hali Orbita, która może pomieścić 3000 osób, zatem organizatorzy czekają na zgłoszenia kolejnych szkół i klas.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama