Nowy numer 48/2020 Archiwum

Święto dumy i energii

Największą flagę państwową w mieście wywieszono na budynku BZWBK, wypuszczono także w niebo ponad 600 balonów w barwach narodowych - w ten sposób uczczono Dzień Flagi RP we Wrocławiu. Inicjatywa "Tak dla Polski" zaprezentowała ideę nowoczesnego patriotyzmu.

Oprócz oficjalnych obchodów po południu na rynku wrocławianie mieli okazję w nietuzinkowy sposób uczcić Dzień Flagi RP. Fundacja "Młoda Rzeczpospolita" wraz z Inicjatywą Historyczną oraz Stowarzyszeniem "Odra-Niemen" przygotowało akcję "Tak dla Polski". Od godziny 15 ludzie zbierali się przy scenie, z której prowadzący Błażej Duber wyjaśniał m.in. historię oraz znaczenie barw narodowych. Z głośników puszczano współczesne patriotyczne pieśni. Harcerze ZHR-u natomiast przygotowali dla dzieci interesujące zabawy.

- Chciałam uczcić dzisiejszy dzień, nie tylko wywieszając flagę w oknie, ale także wspólne świętując z rodakami. Pokazaliśmy swoje przywiązanie do barw narodowych. Myślę, że organizatorzy mieli dobry pomysł i takich inicjatyw powinno być coraz więcej. Krótko, ciekawie i atrakcyjnie dla dzieci - mówi pani Elżbieta, która przyszła razem z 4-letnią córką i 7-letnim synkiem.

Punktem kulminacyjnym było uroczyste wspólne odliczanie i wypuszczenie do nieba wcześniej rozdanych ponad sześciuset białych oraz czerwonych balonów. Na ten znak rozpostarta została największa w mieście flaga Polski. Umieszczono ją na ścianie budynku Banku Zachodniego WBK. Dodatkowym plusem całości okazała się wspaniała pogoda.

- Chcemy przeżywać swoje święta narodowe we wspólnocie. Całymi rodzinami, paczkami znajomych. Zachęcamy Was do spontanicznej radości, płynącej z dumy z powodu naszej historii i barw narodowych. Flaga narodowa jest jednocześnie prostym, ale i potężnym symbolem. Tworzy wspólnotę, która nie wyklucza - mówił Dariusz Mącarz, prezes fundacji "Młoda Rzeczpospolita". Zgromadzonym rozdawano biało-czerwone proporczyki i i biało-czerwone wpinki w kształcie państwowej flagi. 

Akcję wspierał europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski, który nie krył zadowolenia z takiej formy przeżywania święta patriotycznego.

- Akcja "Tak dla Polski" pokazuje, że młodzi chętnie przejmują pałeczkę po starszych. Jest świadectwem tego, że Polacy tworzą silną wspólnotę. Ci, którzy opowiadają, że młode pokolenie jet obojętne, nie mają racji. Istnieje duża grupa młodych ludzi, która pamięta o polskiej historii i tradycji i jest z nich dumna, a jednocześnie chce budować polski potencjał. Święto flagi narodowej łączy w sobie tradycję i nowoczesność. To święto szacunku do tego, co zrobili nasi przodkowie. Bardzo się cieszę, że młodzi, czasem lepiej niż wielu starszych, rozumie te prawdy - mówił były minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przyznał, że niekonwencjonalne inicjatywy, przygotowane z pomysłem, takie, które łączą społeczność, nie dzielą ze względu na status społeczny czy wiek, są bardzo ważne dla budowania zgodnego narodu.

- Brakuje nam radości i spontaniczności w naszych narodowych świętach, ale przy tym nie można się poddać powierzchowności. Takie momenty powinny napawać nas dumą, ale i energią - podkreślił Kazimierz M. Ujazdowski.

Największą flagę w prawidłowych proporcjach we Wrocławiu można oglądać do 5 maja.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama