GN 48/2020 Archiwum

Sprawdzą się na doświadczalnym poligonie

Diecezjalny sztab przygotowań zaprasza wolontariuszy, by na rok przed Światowymi Dniami Młodzieży pojechali do Taizé i włączyli się w posługę tzw. grupy pracy.

- W lipcu 2016 r. do Wrocławia przybędzie kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całego świata. Bardzo zbliżona ilość pielgrzymów będzie również w sierpniu tego roku w Taizé - zwraca uwagę Ada Kwiatkowska, odpowiedzialna w diecezjalnym sztabie przygotowań za wolontariat.

Podkreśla, że w czasie gdy wspólnota braci będzie świętować jubileusz 75-lecia powstania i wspominać jej założyciela, br. Rogera w 10. rocznicę śmierci, małą burgundzką wioskę odwiedzi więcej jak zwykle młodych ludzi.

- Wiąże się to z większym jak zwykle zapotrzebowaniem na wolontariuszy, którzy pomogą obsłużyć tysiące młodych. Nasz pomysł jest bardzo prosty. Chcemy, by zaangażowani w przygotowania do ŚDM zobaczyli taki międzynarodowy tłum oraz dowiedzieli się jak można zorganizować pracę w takiej ekipie - wyjaśnia. Oczywiście głównym celem wyjazdu jest wspólna modlitwa i możliwość poznania drugiego człowieka, jednak możliwość praktycznego sprawdzenia się w działaniu jest bezcenna. - Wierzymy, że będzie to takie pre-doświadczenie,taki  poligon doświadczalny - dodaje.

Sprawdzą się na doświadczalnym poligonie   W Taizé wszystkie czynności wykonuje wolontaryjnie młodzież. To dotyczy również zmywania kilku tysięcy misek... Zadań przed młodzieżą jest zdecydowanie więcej. To zawsze jest dobra szkoła życia, ale też doskonała okazja do chrześcijańskiej służby drugiemu człowiekowi Anna Dudkiewicz Jeśli ktoś zna Taizé, to wie, że zmieszczenie kilkunastu tysięcy ludzi w wiosce i okolicach jest zadaniem wręcz karkołomnym.

- Trudno sobie to wszystko wyobrazić, bo wydaje się, że nie ma tam odpowiednio dużo przestrzeni, ale widzimy w tym kolejne wyzwanie, a jednocześni szkoła pokory i okazja do zbudowania wspólnoty. Jeszcze jednym, niezwykle ważnym i pewnym doświadczeniem będzie radość, której w Taizé nigdy nie brakuje - wyjaśnia Ada.

Wolontariuszka nawiązuje również do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w 1986 r. w czasie jego krótkiej wizyty w Taizé. Papież zachęcał wtedy młodych do zaczerpnięcia ze źródła jakim jest wspólnota braci i wspólnota młodych, którą tworzą podczas kilkudniowych pobytów i by wyruszyli w dalszą drogę. "Idźcie do swoich parafii, duszpasterstw, różnych ruchów i wspólnot, nieście im cierpliwie siłę waszej młodości i talenty, które otrzymaliście" - mówił papież. Ada zwraca uwagę, że te słowa dokładnie obrazują cel organizowanego wyjazdu.

Chętni do wyjazdu i przede wszystkim do dołączenia do grona wolontariuszy ŚDM mogą się już zgłaszać. Wyjazd zaplanowano w od 8 do 17 sierpnia. Szczegóły na www.sdm2016.wroclaw.pl. W pielgrzymce do Taizé mogą wziąć udział młodzi w wieku od 18 do 35 roku życia.

Dla młodszych (choć nie tylko) jest organizowany inny wyjazd. - Wśród wolontariuszy jest spora grupa gimnazjalistów i uczniów liceów, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia. To z myślą o nich przygotowujemy mały wspólny wyjazd integracyjny. Chcemy się lepiej poznać i pocieszyć sobą, a dodatkowo mieć chwilę wytchnienia - tłumaczy Ada. 20 czerwca wszyscy chętni mogą udać się na jednodniową wyprawę do Barda Śląskiego. Szczegóły już wkrótce na www.sdm2016.wroclaw.pl.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama