Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Nad Jeziorem Genezaret

Co roku w okresie wielkanocnym młodzież Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Krzyżowicach przywołuje klimat paschalnych wydarzeń.

Gdy nadjechał na koniach patrol rzymski komentujący krajobraz znad jeziora i ostatnie wydarzenia z Jerozolimy, wszyscy mogli się poczuć uczestnikami tego misterium. Współczuć Maryi i Weronice, wysłuchać świadectw Rebeki, Magdaleny, Samarytanki, Szymona, Nikodema i Zacheusza. Zrozumieć przeżycia apostołów i razem z nimi – niepewnie, ale coraz mocniej – wykrzyczeć na widok zjawiającego się na łodzi Chrystusa: "To jest Pan, to jest Mistrz!". Przejmująco zabrzmiało skierowane do wszystkich pozdrowienie: "Pokój Wam!”.

– Wy jesteście solą ziemi... – mocnym głosem upewniał Jezus. – Macie tu coś do jedzenia? – pytał. Dwa kosze podpłomyków, które Jezus rozdzielił między wszystkich obecnych, dostarczyły niezapomnianych przeżyć. Tylko Piotr nieśmiało patrzył na to, siedząc przy ognisku i rozważając swoje tchórzostwo. Wzruszający dialog: pytanie "Piotrze, czy miłujesz mnie?” i słowa przekazania władzy upewniły każdego, jak może zmienić się los człowieka. Fale jeziora – szkolnego stawu – niosły Jego ostatnie zapewnienie: "A oto Ja jestem z wami aż do skończenia świata”.

Po plenerowym misterium, w którym udział biorą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, a także  gościnnie absolwenci i sympatycy, starosta Roman Potocki wręczył laureatom powiatowego konkursu "Wielkanocna Pisanka” dyplomy, puchary i nagrody, a dyrektor zaprosiła do korzystania z szeroko Otwartych Drzwi i atrakcji na ten dzień przygotowanych. Goście zwiedzali szkołę i jej otoczenie, poznawali efekty pracy uczniów i ich osiągnięcia. Gościnnie wystąpili na szkolnym dziedzińcu floreciści ze sportowej szkoły szermierki z mistrzem Polski Pawłem Szumielewiczem. Odwiedzający tego dnia szkołę w Krzyżowicach przybyli z różnych stron, nawet ze... Szczecina.

Nad Jeziorem Genezaret   Patrol rzymski Archiwum PZS nr1 Nad Jeziorem Genezaret   Dialogi na brzegu Archiwum PZS nr1

 

 

 

 

 

 

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama