Nowy numer 28/2018 Archiwum

Po prostu serdecznie dobry

Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego patrzy na postać śp. bp. Józefa Pazdura z różnych perspektyw. W każdej jednak biskup senior ukazuje się jako człowiek wiary i miłości.

 - Najpierw trzeba pamiętać, że związaliśmy się z nim jako wieloletnim ojcem duchownym w seminarium. Był człowiekiem niezwykle delikatnym, taktownym i wrażliwym. Zawsze miał pozytywne spojrzenie, nawet w trudnościach. Nie załamywał się, tylko zawsze znajdował rozwiązanie z kłopotliwej sytuacji. Wierzył bezgranicznie w Boże miłosierdzie i powtarzał często, że wszystko będzie dobrze. Nigdy nie gasił ducha, nawet w obliczu najgorszych problemów - wspomina ks. prof. Józef Pater.

Spogląda także na osobę zmarłego z perspektywy współpracownika, ponieważ bp Pazdur przez jakiś czas był dyrektorem Archiwum Archidiecezjalnego, Biblioteki Kapitulnej i Muzeum Archidiecezjalnego, podczas gdy ks. Pater pełnił funkcję wicedyrektora. - Na tej płaszczyźnie okazał się człowiekiem bardzo wyrozumiałym. Powiedział do mnie kiedyś: „Nie znam się na tych rzeczach. Ksiądz będzie tutaj w pełni za to odpowiadał”. Bardzo chętnie dzielił się swoimi uwagami i spostrzeżeniami - mówi obecny dyrektor muzeum.

Jako biskup, gdy udawał się na parafie z wizytacjami, starał się spotkać z ludźmi wszystkich stanów i w każdym wieku. - Rozmawiał z dziećmi, młodzieżą, rodzicami, kończąc na starszych. Obdarowywał ich zawsze życzliwym spojrzeniem. Przebywał z chorymi, odwiedzał szkoły i przeprowadzał ważne rozmowy z gronem pedagogicznym wielu placówek. Znał dobrze zawód nauczyciela. Sam wykładał przez lata w seminarium wrocławskim ascetykę, czyli życie duchowe - opowiada kapłan, któremu najmocniej zapadła w pamięci dobroć, łagodność i uśmiech bp. Józefa Pazdura.

- Ludzie garnęli się do niego, bo budził ogromne zaufanie. Gdyby tak jednym zdaniem spuentować wspomnienie o nim, powiedziałbym, że był po prostu człowiekiem serdecznie dobrym - kończy ks. prof. Józef Pater.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma