Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nasz współtwórca

Śp. bp. Józefa wspomina Marek Oktaba, współzałożyciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, członek zarządu głównego.

Biskup Józef, wtedy jeszcze ks. Józef Pazdur, jest jednym z członków założycieli Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które powstało w 1981 r.

To był czas bardzo trudny w Polsce, czas stanu wojennego, cenzury, która wtedy zabraniała używania słowa „bezdomny”. Nie dopuszczano bowiem myśli, że w tamtym ustroju może istnieć bezdomność.

U początku towarzystwa stoi br. Jerzy Marszałkowicz, bibliotekarz w seminarium, potem furtianin, wspomagający bezdomnych i potrzebujących.

Ks. Józef Pazdur był jego wielkim przyjacielem, opiekunem. Zawsze był osobą występującą jakby na drugim planie, ale odegrał niezwykle ważną rolę przy powstaniu towarzystwa.

W czasie, gdy rodziło się, wielu rzeczy dopiero uczyliśmy się. Dochodziło do pewnych napięć, nieporozumień. Ks. Józef pomagał nam w takich sytuacjach; był osobą budującą jedność, pokój.

Kwestia naszego statusu, miejsca w Kościele, kształtowała się powoli. I kard. Henryk Gulbinowicz i bp J. Pazdur odegrali w tym procesie bardzo ważną rolę. Dziś Towarzystwo to ogromna organizacja. U początku jednak była cicha, pokorna służba bp. Pazdura. Przez wiele lat był członkiem zarządu głównego. Był również odpowiedzialny za formację w Towarzystwie, która dotyczy zarówno osób bezdomnych, jak i pracowników, wolontariuszy. Współpracował w tej dziedzinie m.in. z albertynem, br. Maciejem Wójtowiczem, a także z innymi kapłanami. Jego osobowość, niezwykle ciepła, bezpośrednia, ułatwiała pracę w środowisku ludzi zmagających się z różnymi problemami.

Powtarzane często „dziękuję, proszę, przepraszam” - te słowa bp. Józefa na zawsze pozostaną wyryte w naszych sercach.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama