Nowy numer 48/2020 Archiwum

Urodziny brata Rogera

Założyciel ekumenicznej wspólnoty z Taizé, gdyby żył, skończyłby 100 lat. Jubileusz świętowany jest dziś przez współbraci br. Rogera. Modlitwy charakterystycznymi śpiewami - tzw. kanonami odbędą się w najbliższych dniach również we Wrocławiu.

Wiele można napisać o dziele życia br. Rogera i o nim samym. O tym, jak ważna dla dzisiejszego świata jest podjęta przez niego droga świadczy to, że inicjatywa zapoczątkowana w małej francuskiej wiosce - Taizé znalazła wielu kontynuatorów.

W ciągu 75 lat (to kolejny jubileusz świętowany w tym roku przez braci i przyjaciół wspólnoty) przez burgundzkie wzgórza przewinęły się setki tysięcy, a być może nawet miliony, głównie młodych ludzi. Wśród nich, zwłaszcza po 1989 r. było wielu Polaków. We wspólnocie posługuje również czterech braci z Polski, w tym br. Wojtek Jerie, ostatni, który został do niej włączony przez br. Rogera.

Charakterystyczne dla Taizé jest to, że gromadzi chrześcijan wielu denominacji i zachęca do wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan oraz o pokój na świecie. W zamyśle br. Rogera były słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: "aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał" (J 17,21).

Swoją misję realizował do końca swojego pielgrzymowania po ziemi. Został zamordowany 16 sierpnia 2005 r. przez niezrównoważoną psychicznie kobietę podczas modlitwy wieczornej w kościele Pojednania w Taizé, w obecności kilku tysięcy ludzi. Zabójczyni zadała mu kilka ciosów w plecy i gardło.

Brat Roger wielokrotnie odwiedzał Polskę i Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska odbyły się też dwukrotnie Europejskie Spotkania Młodych - 1989 i 1995 r. - animowane przez braci z Taizé od 35 lat. Biorą w nich udział dziesiątki tysięcy ludzi.

We Wrocławiu znajduje się też pamiątkowa tablica poświęcona br. Rogerowi. Została umieszczona i odsłonięta przy bocznym wejściu do kościoła NMP na Piasku w dniu pogrzebu przeora wspólnoty.

Z okazji przypadających dziś urodzin, różne wspólnoty w mieście organizują modlitwy w intencji pokoju i jedności chrześcijan. Zachęcamy, by wziąć w nich udział:

  • 13 maja, godz. 20. - CODA "Maciejówka" (pl. Nankiera 17)
  • 20 maja, godz. 20. - DA "Porcjunkula" (ul. Krucza 58)
  • 20 maja, godz. 19. - Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Horbaczewskiego 20)

Więcej o inicjatywach związanych z Taizé we Wrocławiu można przeczytać TUTAJ. Natomiast o samej wspólnocie braci i o możliwościach przyjazdu do wioski można przeczytać TUTAJ.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama