Nowy numer 48/2020 Archiwum

Przyjechali, by uczyć się samorządności

Kilkunastu samorządowców ukraińskich z partnerskiego dla powiatu brzeskiego powiatu Horodenka odwiedziło 11 maja Gminę Skarbimierz.

Goście zostali przyjęci przez Andrzeja Pulita, wójta Gminy Skarbimierz. Przedstawił on informacje o gminie począwszy od jej powstania po dzień dzisiejszy. Spotkanie, w którym uczestniczyli także kierownicy referatów, zaplanowane pierwotnie na godzinę przedłużyło się do 2 godzin, bowiem Ukraińcy mieli wiele pytań. Bardzo interesowało ich funkcjonowanie w gminie budżetu obywatelskiego, struktura zatrudnienia, budżet, inwestycje i wiele innych dziedzin dotyczących zarządzania gminą.

Po spotkaniu goście zwiedzili obiekty Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu. Oprowadzała ich dyrektor placówki Grażyna Burska. Z kolei przewodniczący Rady Osiedla Skarbimierz Dariusz Kozłowski, oprowadzając Ukraińców z powiatu Horodenka  po obiektach sportowych Skarbimierza-Osiedla, mówił o funkcjonowaniu samorządu na poziomie osiedla.

Goście mieli okazję zobaczyć wyjątkowy na skalę ogólnopolską zabytek. Ks. Andrzej Paszyński, opowiadało o Śląskiej Sykstynie, czyli o kościele w Małujowicach. Przybliżał historię wspaniałych fresków i o współpracy z gminą w czasie ich odnawiania. Mówił również o pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Ukraińscy samorządowcy odwiedzili również linię produkcyjną okien i drzwi zakładów PINUS w Skarbimierzu oraz zobaczyli tereny inwestycyjne. Wójt Pulit informował gości o historii i priorytetach związanych z budowaniem kolejnych fabryk i zakładów na tych terenach, o otwartości gminy w tym zakresie i o pozytywnych skutkach funkcjonowania strefy przemysłowej. Ostatnim etapem zwiedzania był hotel Artium w Skarbimierzu wraz z boiskami sportowymi wokół tego obiektu.

Celem jaki przyświecał wizycie było podejrzenie jak funkcjonują struktury samorządowe w Polsce, by w móc je przełożyć na rzeczywistość w swoim kraju.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama