Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pamięć przetrwała na zdjęciach i w sercach

​Ekspozycja „Przywracać pamięć. Holokaust na terenie Galicji” stanowi retrospektywną podróż ukazującą dramatyczne losy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego na terenie Borysławia, Drohobycza i okolic.

Wystawa potrwa do lipca 2015 roku i będzie dostępna dla zwiedzających na pierwszym piętrze wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem. Na 23 tablicach w języku polskim i angielskim zebrano fotografie i teksty, ukazujące przedwojenne życie Galicji. Wystawę uzupełniają teksty publicystyczne i artykuły prasowe. Przy przedsięwzięciu pracowali obywatele Polski, Niemiec oraz Izraela.

Podczas wernisażu obecny był prof. Józef Lipman, jeden z niewielu ocalałych Żydów z Borysławia, który użyczył na potrzeby wystawy prywatne zdjęcia rodzinne. Szczególne miejsce w całości zajmują jego wspomnienia, dotyczące tragicznych losów jego rodziny.

- Cieszę się, że mogłem pomóc powstać tej wystawie, czyli przekazać rodzinne przedwojenne fotografie, które można oglądać na tych 23 tablicach przedstawiających tragedię mojej i wielu innych rodzin żydowskich. Proszę sobie wyobrazić, że z 18 tysięcy Żydów, zamieszkałych przed wojną w Borysławiu, po kilku latach eksterminacji przeżyło zaledwie 140 osób - wspominał polski chemik żydowskiego pochodzenia, świadek historii, Józef Lipman.

Na planszach przedstawiono tragiczne statystyki i opisano brutalne sposoby traktowania Żydów oraz nieludzkie egzekucje na nich wykonywane. Nie zapomniano jednak o bohaterskich postawach otoczenia. W Galicji znajdowało się bowiem wiele rodzin polskich oraz ukraińskich, które ryzykując życiem, ukrywały swoich żydowskich sąsiadów i pomagały im przetrwać na różne sposoby. Szczegółowo zaprezentowano przypadek niemieckiego przedsiębiorcy Bertholda Beitza. Uznanie zyskał dzięki uratowaniu w Polsce ok. 250 żydowskich robotników podczas II wojny światowej.

- Wystawa dotyczy dwóch miejsc, jednocześnie symboli Holokaustu. Mówię tu o Galicji i Theresienstadt w dzisiejszych Czechach. Zaś obiekt, w którym otwieramy tę ekspozycję jest symbolem przetrwania i życia narodu żydowskiego. Takie inicjatywy tworzą nowe zażyłości, nowe pozytywne relacje polsko-żydowskie i niemiecko-żydowskie - mówi Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Wystawę „Przywracać pamięć. Holokaust na terenie Galicji” można zwiedzać w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica 5a.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma