Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zawód strażak to powołanie

Strażacy zawodowi i członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z całego Dolnego Śląska obchodzili uroczyście święto św. Floriana, swojego patrona.

Wokół katedry wrocławskiej wozy pożarnicze. W kierunku świątyni rozciągnięta strażacka drabina. Tym razem nie był to na szczęście żaden pożar...

Mszy św. sprawowanej przez księży współpracujących z tym środowiskiem przewodniczył ks. infułat Adam Drwięga, który od 26 lat jest kapelanem dolnośląskich strażaków .

W homilii mówił m.in., że oprócz powołania do życia, chrześcijaństwa, do życia w rodzinie, kapłaństwie, w zakonie, jest jeszcze powołanie do zawodu. - Mówi się, że z powołania jest lekarz, nauczyciel, ale można powiedzieć, że zawód strażaka także jest powołaniem - akcentował ks. inf. Drwięga.

Tłumaczył również, co to jest powołanie.  - To jest zadanie. Ono spełnia się przez służbę, a służyć - znaczy czynić ze swojego życia ofiarę miłości.

Przypominając słowa Chrystusa - „ Nie ma większej miłości niż tę jak ktoś daje życie za przyjaciół” - podkreślił, że strażak nie pyta czy ratuje przyjaciela, czy wroga. Najistotniejszy jest człowiek.

- Wasza służba nie ogranicza się tylko do gaszenia ognia, ale niesiecie także pomoc ofiarom wypadków drogowych, różnych kataklizmów. Świat nie zmienia się na lepsze przez narzekanie, ale poprzez wierną służbę. Dlatego w waszym zawodzie nie powinno być miejsca na zniechęcenie, rezygnację, rozpacz - apelował kaznodzieja.

Homilię zakończył modlitwą ułożoną przez strażaka uczestniczącego w akcji ratowniczej na nowojorskim Manhattanie „Gdy obowiązek wezwie mnie wszędzie, gdzie się pali, Ty mi o Panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił. Daj Panie czujność, abym mógł najpełniejszy słyszeć krzyk. Daj mi sprawność i przytomność, bym ugasił pożar w mig. Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa, bym życie dał w ofierze, Ty bliskich mych w opiece miej. O to Cię proszę szczerze”.

Po Eucharystii przed katedrą odbył się uroczysty apel, w trakcie którego strażacy zawodowi i ochotnicy otrzymali resortowe odznaczenia i awanse na wyższe stopnie pożarnicze. Tymi pierwszymi uhonorowano również osoby działające na rzecz strażaków i promujące kwestie przeciwpożarowe.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama