IV Majówka w Ogrodach Klasztornych odbędzie się u trzebnickich sióstr boromeuszek 24 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Wielkie platany i jabłkowy sad, kwieciste rabaty i słoneczne polanki, mały cmentarz wśród żywopłotów, kryjący historie z dawnych lat, stara wozownia, która zmienia się w muzealną przestrzeń i wyrastający z zieleni ogromny gmach – pamiętający jeszcze cysterki i św. Jadwigę…
Kto raz przekroczy bramę starych ogrodów trzebnickich boromeuszek, pozostanie na zawsze pod wrażeniem tego miejsca.
Brama ta otworzy się szeroko dla zwiedzających 24 maja o 15.00. W środku czekać będzie na gości mnóstwo atrakcji.
Oto program tegorocznej majówki – tym razem z wyeksponowanymi akcentami papieskimi oraz… kwiatowymi (plecenie wianków, które zostaną w czasie wieczornego nabożeństwa ofiarowane Matce Bożej):
15.00 Otwarcie ogrodów; 15.20 Panorama rodzin, czyli malowanie i śpiewanie rodzinne pod hasłem „Sursum corda” (JP II);
16.00 Seminarium archeologiczno – antropologiczne w sali Marii, podczas którego wysłuchamy kilku prelekcji: „Zanim powstał klasztor” (dr. Paweł Konczewski), „Tajemnice Bazyliki” (mgr Witold Waniek), „Jak wyglądała św. Jadwiga” (Prof. Barbara Kwiatkowska);
17.00 Pantomima – Etiudy w wykonaniu słuchaczy Państwowego Pomaturalnego Studiu Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy z Wrocławia pod kierunkiem Grażyny Bielawskiej i Tomasza Dajewskiego;
17.40 Gramy i śpiewamy dla Jana Pawła II – występ dziecięcego zespołu muzycznego oraz konkurs dla dzieci;
18.30 Zwiedzanie klasztoru;
19.30 Konkurs na wianek w 3 kategoriach: wianek rodzinny ( min. 3 osoby), wianek dziecięcy – do 12 lat, wianek kobiety;
20.00 Majówka Maryjna pod platanami z niesionymi dla Maryi wiankami;
20.30 Koncert zespołu „Kresowa Ferajna”
21.00 Losowanie nagród
Biesiada w starym ogrodzie
Agata Combik /Foto Gość
Wystawy artystyczne:
Stara Wozownia Klasztorna – Marina Czajkowska „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” (JP II) – cykl obrazów o św. Jadwidze – kobiecie, która niesie wielki krzyż, pozostawia bogactwo i łączy narody; Sala Immaculata – Zbigniew Lubicz–Miszewski „RETROSPEKTYWA”; Kawiarenka Ogrodowa – wystawa poplenerowa studentów Wydziału Architektury PWr. pod kierunkiem Barbary Siomkajło ”Pocysterskie opactwo w Trzebnicy – Pomnik Historii”;
Wśród dodatkowych atrakcji znajdą się m.in.: „ Średniowieczne Ognisko Rodzinne” – na „polanie” ogrodowej; malowanie twarzy, malowanie kredą, liczne konkursy, gry i zabawy, biesiadowanie w ogrodach klasztornych, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, z widokiem na najstarszą część pocysterskiego opactwa; jadło, napitki, wyroby klasztorne, zioła; loteria fantowa (każdy los wygrywa), pamiątkowe kartki i pieczątki.
Organizatorzy zachęcają do przybycia w strojach „majówkowych” – mile widziane motywy kwiatowe i roślinne. Z wiankiem można przybyć na Majówkę lub uwić go na miejscu. Cały dochód z Majówki przeznaczony będzie na dofinansowanie realizacji IV etapu remontu dachu klasztoru.
Organizatorzy:
Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, Fundacja dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”, Gmina Trzebnica.
Współpraca: Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu, Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy „SKIBA” z Wrocławia, Koło Naukowe Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem Barbary Siomkajło.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: