Nowy numer 25/2021 Archiwum

Hołd dla odbudowujących Polskę

Metropolita wrocławski skierował list do organizatorów i uczestników konferencji poświęconej siedemdziesiątej rocznicy ustanowienia polskiej administracji kościelnej i państwowej na Ziemiach Zachodnich.

Abp Kupny, dziękując za przygotowanie wydarzenia poprosił, by stało się ono hołdem wobec rzeszy ludzi, budujących Polskę po Drugiej Wojnie Światowej na ziemiach, które są domem dla współczesnych Dolnoślązaków.

Słowa hierarchy stanowiące wprowadzenie do konferencji, która rozpoczęła się dzisiaj w oławskim Ratuszu odczytał jego rzecznik ks. Rafał Kowalski. Arcybiskup zauważył, że tego rodzaju przedsięwzięcia są ważne nie tylko z punktu widzenia historycznego. „Fakt, iż Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów naszego kraju zawdzięczamy w dużej mierze tym, którzy 70 lat temu nie zrażali się warunkami ekonomicznymi, nie rozpaczali nad stanem zniszczeń wojennych, ale ciężko, uczciwie i wytrwale pracowali” – zaznaczył abp Kupny, puentując: „Jesteśmy im winni pamięć i cześć, bo każdego dnia możemy korzystać z owoców ich pracy”.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. prof. Michał Piela z Papieskiego Wydziału Teologicznego, który przybliżył okoliczności powstania metropolii wrocławskiej w 1930 r. i ks. prof. Kazimierz Dola z Uniwersytetu Opolskiego opowiadający o losach mieszkańców Śląska w latach 1945 – 1946.

Wszystkich zaciekawiły kryteria, jakie stosowano podczas weryfikacji osób zamieszkujących Ziemie Zachodnie w celu przyznania im polskiego obywatelstwa. Ks. prof. Dola zauważył, iż były regiony, gdzie wystarczyło zaśpiewać polską pieśń, wśród których przeważały utwory religijne. – Sam pamiętam człowieka, który śpiewał „Kiedy ranne wstają zorze” – mówił prelegent, dodając, iż w wielu regionach kryteria były znacznie poważniejsze, z koniecznością dowiedzenia polskich korzeni oraz złożenia deklaracji wierności Polsce na czele.

Konferencja jest jedną z wielu inicjatyw, jakie podjęło miasto Oława dla uczczenia osób budujących Polskę po Drugiej Wojnie Światowej na terenach odzyskanych. Poprzedziła ją uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pierwszym mieszkańcom polskiej Oławy. Wieczorem będzie sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny. Jutro kolejny dzień wykładów w ramach konferencji. Prelegenci tym razem skupią się na powojennych dziejach miasta Oława.

Program drugiego dnia konferencji na kolejnej stronie.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama