Nowy numer 48/2020 Archiwum

Przyszedł czas na zmiany (aktualizacja)

Andrzej Duda został wybrany prezydentem Polski. Na Dolnym Śląsku jednak kolejny raz przegrał.

Nowym prezydentem Polski został wybrany Andrzej Duda. Uzyskał on, według sondażu exit pool poparcie 53 proc.

Jego kontrkandydat, ustępujący z urzędu dotychczasowy prezydent, Bronisław Komorowski otrzymał 47 proc. głosów. Frekwencja w skali kraju wyniosła według sondażu Ipsos 56,1 proc.

[aktualizacja] Według sondażu late pool opartego o wyniki wyborów poparcie dla Andrzeja Dudy wyniosło 52 proc., natomiast na Bronisława Komorowskiego 48 proc. Ewentualny błąd przy badaniu wynosi 1 proc. dla każdego z kandydatów.

Na Dolnym Śląsku wygrał jednak Bronisław Komorowski. Uzyskał 51,1 proc. poparcia. Duda otrzymał 48,9 proc. poparcia. Frekwencja w regionie wyniosła 54,5 proc. (w I turze ukształtowała się na poziomie 47,6 proc.).

We Wrocławiu frekwencja o godz. 17 wyniosła 37,81 (dane PKW).

Czym się różni badanie exit pool od late pool? To pierwsze, którego wyniki poznaliśmy tuż po zamknięciu ostatniego lokalu wyborczego oparte są o wyniki ankiet  wypełnionych przez wyborców przeprowadzonych w 500 losowo wybranych lokalach wyborczych (możliwy błąd wynosi 2 proc. na każdego z kandydatów). Badanie late pool opiera się na oficjalnych wynikach wyborów z tych samych 500 lokali, stąd jego dokładność jest większa.

Informację uzupełnimy.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama