25 lat minęło jak jeden dzień

W związku z obchodami Dnia Samorządu Terytorialnego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odznaczono byłych i obecnych szefów jednostek samorządu terytorialnego, prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów, radnych i sołtysów.

25 lat samorządności terytorialnej w Polsce to doskonała okazja na wyróżnienia i posumowania. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego aktu dekoracji dokonał wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, który wręczył wybranym w Sali Kolumnowej Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasług.

- Cieszę się, że mogę dzisiaj w imieniu prezydenta Polski przyznać państwu te wyróżnienia, jak najbardziej zasłużenie. Dołożyliście swoją istotną cegiełkę do budowy wolnej Polski po 1989 roku i pamiętnych wyborach z 4 czerwca. Przywrócenie samorządu terytorialnego w Polsce w 1990 roku pozwoliło na administrację zdecentralizowaną, która po 25 latach sprawdza się bardzo dobrze i przynosi wymierne efekty - przemawiał wojewoda dolnośląski.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Jan Bronś, Zbigniew Łopusiewicz, Zbigniew Potyrała, Robert Raczyński, Stanisław Szmajdziński, Ryszard Wawryniewicz.

Jan Bronś, który przez 20 lat pełnił funkcję burmistrza Oleśnicy (1994-2014), nie ukrywa, że wyjątkowe odznaczenie jest ukoronowaniem wieloletniej pracy na rzecz ojczyzny. - Krzyż Kawalerski to nietuzinkowe podziękowanie za lata pracy. Bardzo się cieszę i jestem dumny, że mogę być kawalerem właśnie tego krzyża, bo samorząd był dla mnie wielką przygodą, ale i wielką odpowiedzialnością - mówił zaraz pod uroczystości „Gościowi Wrocławskiemu” obecnie radny powiatu oleśnickiego.

Co przekazałby młodszym kolegom „po fachu” doświadczony samorządowiec? Tym, którzy przejmują pałeczkę po 25 latach funkcjonowania tej formy administracji publicznej?

- Po pierwsze, warto i powinno się słuchać ludzi, ich oczekiwań, żeby modyfikować własne wizje pod wpływem tego, co mówi społeczność lokalna. Po drugie, samemu trzeba płonąć, żeby innych zapalić do pracy, do działania i osiągania rezultatów. Życzę młodszym, aby marzenia zawsze wyprzedzały to, co rzeczywistość pokazuje wokoło. Bez tego człowiek się zamyka i nie rozwija - stwierdza Jan Bronś.

Podsumowując swoją działalność mówi o szczęściu i satysfakcji życiowej.

- Dość przypadkowo wylądowałem 25 lat temu w samorządzie, ale jestem wdzięczny Bogu i losowi, że było mi to dane, że miałem możliwość i okazję kreować rzeczywistość, zmieniać świat wokół nas w tym drobnym zakresie - puentuje wieloletni burmistrz Oleśnicy.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Cezary Przybylski, Roman Szełemej, Franciszek Październik, Antoni Kopeć, Irena Krzyszkiewicz, Marian Matusiak, Jan Mytych, Janusz Niekrasz, Leszek Orpel, Tadeusz Otto, Cezary Sierpiński, Bernard Smusz, Jerzy Terlecki.

Srebrny Krzyż Zasługi przyznano: Teresie Trefler, Helena Błońskiej, Aleksander Bek, Adamowi Ćwianowi, Romanowi Głowaczewskiemu, Józefowi Hołyńskiemu, Romanowi Jabłońskiemu, Kazimierzowi Kobusowi, Andrzejowi Kutrowskiemu, Sławomirowi Majewskiemu, Stanisławowi Repie, Marianowi Słotnickiemu, Grażynie Urbańskiej, Zygmuntowi Worsie.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Teresa Październiak, Renata Surma, Urszula Szmydyńska, Danuta Turska, Bronisław Barna, Marek Długozima, Eugeniusz Frysztak, Eugeniusz Kaczmarek, Kamil Kowalski, Bogdan Kożuchowicz, Waldemar Kwaśny, Kazimierz Lewaszkiewicz, Szczepan Rojak, Zbigniew Rybak, Robert Starzyński, Wiesław Wabik, Kazimierz Wcisło.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..