Pod patronatem "Gościa Wrocławskiego" odbyła się dziś na PWT konferencja o znaczeniu rodziny dla rodzącego się życia konsekrowanego.
Ideą konferencji było połączenie dwóch elementów, którymi żyje obecnie Kościół - roku życia konsekrowanego oraz synodów dotyczących rodziny. Ks. Grzegorz Sokołowski, dyrektor "Obserwatorium Społecznego", organizator sympozjum, podkreśla, że nie ma życia konsekrowanego bez rodziny, ale też życie konsekrowane jest wsparciem dla rodziny.
- Trwałość małżeństwa, trwałość rodziny, więź miłości, która się między rodzicami i dziećmi rozwija, ma ogromny wpływ na trwałość więzi miłości do Pana Boga i ludzi, które realizują osoby konsekrowane - wyjaśnia ks. Sokołowski. Zaznacza, że osoby powołane do życia zakonnego czy kapłańskiego pochodzą z konkretnego społeczeństwa, żyją tymi wartościami, którymi żyje ich otoczenie.
- To wszystko ma wpływ na to, z jakim bagażem młodzi ludzie wchodzą w życie konsekrowane. Zwróciliśmy dziś uwagę, że społeczeństwo charakteryzuje się pewną płynnością - trudno o rzeczy stałe. W związku z tym istnieje niebezpieczeństwo, że i w życiu konsekrowanym pojawi się ta zmienność - dodaje. Mogę zmienić pracę, miejsce zamieszkania, więc dlaczego nie mogę zmienić męża czy żony. Dlaczego ta przysięga wierności Panu Bogu, którą składała osoba konsekrowana, ma być na stałe. To pytania, które się rodzą, i musimy znajdować na nie odpowiedzi.
Sympozjum na Papieskim Wydziale Teologicznym miało posłużyć teologom i pedagogom, i wskazać im istnienie problemów życia społecznego, ale także było próbą znalezienia środków zaradczych, na pewną formację siebie i tych, pośród których będą pracować.
Temat realizowali profesorowie z kilku polskich uczelni. O znaczeniu patologi w życiu rodzinnym dla rozwoju powołań mówił ks. prof. PWT dr hab. Andrzej Tomko (dyrektor Instytutu Nauk Społecznych PWT we Wrocławiu), o ideale życia rodzinnego według św. Teresy od Dzieciątka Jezus mówił ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski (dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie), natomiast o miłości we współczesnym świecie opowiadał ks. prof. PWT dr hab. Grzegorz Sokołowski (z Obserwatorium Społecznego we Wrocławiu). Ks. prof. UKSW dr hab. Andrzej Najda (z Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie) wygłosił wykład "Rodzina miejscem powołania".