Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wiara treścią codzienności

Jednym z największych nieporozumień jest sprowadzanie naszej wiary do pojęć, które mamy sobie poukładać w głowach - mówił abp Józef Kupny podczas Mszy św. sprawowanej w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach. Podczas Eucharystii metropolita poświęcił nowe organy.

W homilii hierarcha przestrzegał przed pojmowaniem religijności, jako czegoś, co toczy się obok codziennego życia i stanowi swoistego rodzaju dodatek, do tego, czym człowiek żyje.

- Wiara w Boga ma być treścią naszej codzienności, ma być wpisana w każdą chwilę naszej egzystencji - podkreślił arcybiskup.

Zwrócił uwagę, że jednym z wyrazów życia wiarą na co dzień jest trwanie w jedności, pomimo różnic, które występują pomiędzy ludźmi.

- Przez pierwsze tysiąc lat największym bogactwem Kościoła była jego różnorodność - mówił abp Kupny, dopowiadając, że Bóg chciał takiego Kościoła, w którym będzie miejsce dla przedstawicieli różnych narodów - mówił.

Zaznaczył także, iż widok ludzi, którzy wspólnie się modlą i obdarzają nawzajem miłością przyciągał innych do wspólnoty.

- Nam się dziś łatwo czyta, że w jednym Duchu zostali ochrzczeni Żydzi i Grecy, niewolnicy i wolni, ale w tamtym czasie te podziały wydawały się po ludzku nie do pokonania, nie do przekreślenia w świecie - mówił arcybiskup.

- To, co dla ludzi wydaje się niemożliwe, jest możliwe dla Boga - dodał.

Nawiązując do poświęcenia instrumentu, który ma służyć wspólnocie podczas nabożeństw metropolita zauważył, że aby powstał potrzebne było zaangażowanie całej wspólnoty parafialnej.

- Jedno wspierali to dzieło swoją modlitwą, cierpieniem. Inni swoimi ofiarami., dlatego w dźwiękach, które będą płynęły z tego instrumentu w czasie nabożeństw i Mszy świętych zawiera się wasza praca i poświęcenie. Ta muzyka będzie zawierała w sobie pracę przedstawicieli różnych zawodów - każdego z was, kto ma swój udział w powstaniu tych organów - spuentował abp Kupny.

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach została erygowana w 1992 r. Dziś już cieszy się własną świątynią, która wciąż jest upiększana. Na terenie parafii mieszka ok. 10 tys. wiernych. Poza księdzem proboszczem posługuje w niej dwóch księży wikariuszy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama