Nowy numer 33/2018 Archiwum

Dumni z Niedźwiadka

W Szkole Podstawowej nr 28 we Wrocławiu uczczono 20-lecie nadania placówce imienia gen. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek". Uroczysta gala była przykładem pozytywnego szkolnego patriotyzmu społeczności, która pamięta o bohaterach narodowych.

- My uczniowie jesteśmy bardzo dumni z naszego patrona. Podziwiamy jego zasługi w odzyskaniu niepodległości i staramy się w życiu codziennym naśladować jego mądrość, pracowitość, rozwagę i pasję życia - mówili uczniowie podczas występu, którzy przypomnieli zgromadzonym historię Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" od dzieciństwa, aż do tajemniczej śmierci na terenie ZSRR.

Uczniowie wrocławskiej SP nr 28 przygotowali bogaty program artystyczny, który zaprezentowali przed szeroką publicznością.

W sali gimnastycznej oprócz nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły zasiedli również: Urszula Wanat, radna miasta Wrocławia oraz Ryszard Filipowicz ps. „Gryf”, prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Szkolna gazetka na temat "Niedźwiadka"   Szkolna gazetka na temat "Niedźwiadka" Maciej Rajfur /Foto Gość Dzieci  klas I-V zatańczyły przed gośćmi tradycyjne polskie tańce: krakowiaka i poloneza. Nie zabrakło akcentów muzycznych.

Inna grupa zaśpiewała popularne patriotyczne pieśni, już jednak coraz rzadziej śpiewane młodym i przez młodych. Wybrzmiały m.in. „My, Pierwsza Brygada”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” czy „Pałacyk Michla”.

- Chciałabym podkreślić, że największą miłością gen. Leopolda Okulickiego była ojczyzna. Nade wszystko pragnął jej wolności i niepodległości. Dla niej poświęcił swoją młodość i życie. Dzięki takim ludziom jak gen. Okulicki Polska jest dzisiaj wolna i demokratyczna. To oni swoimi czynami i postawą stworzyli drogowskazy wartości, które przekazali następnym pokoleniom - mówi dyrektor SP nr 28 we Wrocławiu.

Tablica informują o patronie szkoły   Tablica informują o patronie szkoły Maciej Rajfur /Foto Gość Podczas gali wręczono także Tarcze Przyjaciela Szkoły osobom szczególnie związanym z placówką przy ul. Greckiej, które wspierały i nadal wspierają jej rozwój.

W SP nr 28 kładzie się nacisk na propagowanie informacji o ostatnim komendancie głównym Armii Krajowej. Zorganizowano konkurs plastyczny, a w czasie obchodów zaprezentowano kolejny owoc działań uczniów:  film gen. Leopoldzie Okulickim. Podczas trzech dni zajęć warsztatowych nad produkcją fimową pracowali uczniowie klas piątych pod opieką profesjonalistów z klubu Firlej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma