Nowy numer 44/2020 Archiwum

Miłość z zakasanymi rękawami

Międzynarodowe Sympozjum Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego "Być miłością w sercu Kościoła" zgromadziło na Jasnej Górze ok. 200 osób.

– Spotkanie pozwoliło nam na nowo zapatrzeć się w tajemnicę niezwykłej więzi Chrystusa Oblubieńca i Kościoła – Jego Oblubienicy – której my mamy być znakiem, obrazem – podkreśla jedna z wrocławskich uczestniczek spotkania. – To zakłada zaproszenie do szczególnej zażyłości z Chrystusem, otwarcie się na Niego w sakramentach, słowie Bożym, modlitwie, odpowiedź serca na Jego bezgraniczny dar. Jest także jednocześnie wezwaniem do konkretnej, praktycznej służby w Jego Kościele. Do takiej miłości z "zakasanymi rękawami".

W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele indywidualnych form życia konsekrowanego – do których należą konsekrowane dziewice, wdowy i wdowcy, a także pustelnicy i pustelnice – kapłani towarzyszący im w realizacji powołania oraz grono osób zainteresowanych takimi formami życia. – Oddychajcie sercem i umysłem Kościoła – mówił do nich o. Leonello Leidi CP z Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Podkreślił, że specyfiką tego rodzaju dróg życia jest zakorzenienie nie w jednym charyzmacie, jednej wspólnocie życia konsekrowanego, lecz w tajemnicy Kościoła jako takiego, skoncentrowanie się na więzi z Kościołem lokalnym. – Jedynym źródłem i jedyną regułą jest dla was Kościół – podkreślał, zachęcając do "współodczuwania z Kościołem" i do "oddania własnego życia w bezgranicznej oblubieńczości".

Kolejne referaty, homilie, dyskusje dotyczyły m.in. Maryi jako wzoru dziewictwa i wdowieństwa w Kościele, misji przedstawicieli indywidualnych form życia konsekrowanego, ich tożsamości, sposobu rozumienia tego rodzaju konsekracji – w wymiarze prawnym, teologicznym, duchowym. Cenne okazały się świadectwa osób realizujących takie powołanie w Algierii i na Ukrainie.

Sympozjum zostało otwarte i zakończone przez Msze św. odprawione pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, przewodniczącego Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama