Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W popowickim kościele NMP Królowej Pokoju zainstalowane zostały relikwie kapelana "Solidarności".

W piątą rocznicę beatyfikacji polskiego męczennika we wrocławskiej parafii NMP Królowej Pokoju odbyła się uroczystość przekazania relikwii ks. Jerzego z sanktuarium na warszawskim Żoliborzu. Zostały umieszczone przez proboszcza, o. Jerzego Ditricha w kaplicy poświęconej kapelanowi "Solidarności".

To kolejny krok upamiętniający męczennika PRL w parafii na wrocławskich Popowicach. Jest tam już bowiem poświęcony kapłanowi witraż. Do końca roku kaplica ma uzyskać ostateczne kształt artystyczny.

W czasie Eucharystii wierni modlili się w intencji rychłej kanonizacji ks. Jerzego, a po jej zakończeniu wielu skorzystało z możliwości ucałowania relikwii.

Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem ludzi pracy podczas stanu wojennego w Warszawie. Zasłynął organizacją uroczystych mszy świętych za ojczyzną wzbogaconych występami aktorów, pieśniarzy i artystów. Szczególną opieką otaczał hutników, środowisko medyczne i artystyczne organizując dla nich specjalne rekolekcje. Wprowadził zwyczaj corocznej ogólnopolskiej pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę.

Został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Jego ciało wrzucono do Wisły. Już w dwa dni po pogrzebie na ręce prymasa kard. Józefa Glempa wpłynęła pierwsza prośba o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, który oficjalnie rozpoczął się w 1997 r. 6 czerwca 2010 r., w Święto Dziękczynienia, na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie ks. Popiełuszko został beatyfikowany.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma