Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaproponował by przeprowadzić je 6 września. Decyzja zapadnie na sesji Rady Miejskiej 9 lipca. Referendum ma dotyczyć ważnych dla naszego miasta spraw związanych z przyszłością i rozwojem Wrocławia.
- Jest kilka ważnych spraw dla Wrocławia o wymiarze referendalnym. Dotyczą one bliższej i dalszej przyszłości naszego miasta. Chciałbym wokół nich zorganizować dyskusję społeczną, a następnie zapytać o nie wrocławian we wrześniu - jeśli utrzyma się zaproponowany ostatnio termin referendum ogólnokrajowego. Wybory i referenda to święto demokracji, zachęcam wrocławian by wzięli w nim udział - mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz
W referendum pojawią się cztery pytania. Trzy obszary wyznaczył prezydent miasta.
To kwestie dotyczące ograniczenia ruchu samochodowego w centrum, organizacji w przyszłości dużych imprez kulturalnych i sportowych o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 i The World Games 2017, a także budowy metra. Ostatnie pytanie jakie prezydent Dutkiewicz zaproponuje w referendum będzie sformułowane na podstawie sugestii wrocławian.
Od dzisiaj, od godziny 12.00, przez 15 dni wrocławianie mogą przesyłać swoje pomysły za pomocą formularza elektronicznego na stronie www.wroclaw.pl/referendum. Formularze będą dostępne także w papierowym formacie w punktach informacji, w Centrach Obsługi Mieszkańca.
- Prosimy, by każdy mieszkaniec wypełnił tylko jeden formularz z jednym zagadnieniem do referendum. Przy wyborze zagadnień zgłaszanych przez mieszkańców, prezydent będzie się kierował tym, by dotyczyły one całego obszaru miasta i wszystkich wrocławian, by nie ingerowały w sprawy światopoglądowe, ustrojowe i podatkowe oraz by szanowały istniejące już umowy i zobowiązania - tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji UM.
Zagadnienia do referendum mogą zgłaszać pełnoletni mieszkańcy miasta, zameldowani na pobyt stały bądź czasowy we Wrocławiu. Zebrane pomysły zostaną przesłane do Komisji Rady Miejskiej ds. Partycypacji Społecznej i Osiedli, która wybierze 5 najistotniejszych dla rozwoju miasta. - Liczymy na aktywność wrocławian. Mam nadzieję, że do komisji trafi wiele wartościowych pomysłów, a wrocławianie będą chcieli współdecydować o przyszłości miasta i wziąć za nie odpowiedzialność - mówi Piotr Uhle, wiceprzewodniczący Komisji ds. Partycypacji Społecznej i Osiedli Rady Miejskiej Wrocławia
Wybrane zagadnienia zostaną następnie metodą sondażową poddane pod ocenę reprezentatywnej grupy mieszkańców i w ten sposób dokonany zostanie ostateczny wybór czwartego pytania w referendum.