Nowy numer 28/2018 Archiwum

Fiesta z okazji patronalnego święta

Przy okazji wspomnienia św. Jana Chrzciciela Wrocław rozpoczyna świętowanie. Początek już w najbliższą sobotę.

Mieszkańcy naszego miasta powrócili do średniowiecznej tradycji obchodów dnia św. Jana Chrzciciela, patrona wrocławskiej katedry i jednego z dwóch - obok błogosławionego Czesława - patronów Wrocławia, a także do związanej z tym dniem tradycji Nocy Świętojańskiej.

Organizacja Święta Wrocławia oparta została o zasadę, że Święto Miasta jest znakomitą okazją do szerokiej prezentacji potencjału i osiągnięć środowisk kulturalnych, gospodarczych i naukowych Wrocławia.

Najważniejszym punktem programu obchodów jest uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia organizowana we wnętrzu Ratusza. Sesja łączona jest z uroczystościami nadawania tytułu honorowego Obywatela Miasta oraz wręczenia nagród Miasta Wrocławia i Prezydenta Wrocławia.

Główne uroczystości w dniu 24 czerwca zakończy Msza św. w katedrze, która zostanie odprawiana w intencji mieszkańców Wrocławia.

Świętowanie to także powrót ,"Wrocławskiej Piosenki’" śpiewanej niegdyś przez Marię Koterbską. Oryginalna wersja utworu pochodzi z początku lat 50. XX w. Muzykę skomponował Jerzy Harald, a słowa ,"mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto" napisała jego żona, Krystyna Wnukowska. Piosenka, dziś nieco zapomniana, rozsławiła niegdyś stolicę Dolnego Śląska na całą Polskę. Nową wersję przeboju na Święto Wrocławia przygotowuje m.in. formacja Me, Myself and I. Premiera na scenie na Rynku 26 czerwca o 18.00.

Na Święto Wrocławia składa się kilkadziesiąt wydarzeń, które będą się odbywały przez 16 dni (od 13 do 28 czerwca). Podczas ich trwania wystąpi kilkuset artystów.

Na kolejnej stronie wybrane punkty programu.

« 1 2 3 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma