Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niezapomniany trzebniczanin

Sympozjum poświęcone ks. Wawrzyńcowi Bochenkowi SDS odbędzie się w piątek 19 czerwca w klasztorze sióstr boromeuszek w Trzebnicy. Początek o 15.00.

– „Pamiętajcie o swoich przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę!” – ta zachęta autora Listu do Hebrajczyków jest wciąż aktualna (zob. Hbr 13,7). Dlatego zapraszam na sympozjum poświęcone ks. Wawrzyńcowi Bochenkowi SDS (1915-1996), które odbędzie się w piątek, 19 czerwca, w Trzebnicy – tłumaczy ks. Bogdan Giemza SDS, inicjator i główny organizator przedsięwzięcia, dodając, że chodzi na pierwszym miejscu o wdzięczność wobec kapłana, zwanego często do dziś po prostu „księdzem dziekanem”.

Wpisał się na trwałe w losy Trzebnicy, sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej i lokalnej społeczności. Przez ponad 50. lat był proboszczem i kustoszem bazyliki – od przybycia do Trzebnicy w sierpniu 1945 roku aż do śmierci 30 stycznia 1996 roku.

– Inny powód, to próba naukowej analizy zastanych materiałów archiwalnych dotyczących osoby ks. Dziekana i udokumentowania w postaci publikacji książkowej. Jestem przekonany, że zachodzi także potrzeba przypominania postaci, której imię nosi m.in. najdłuższa ulica w Trzebnicy. Jest już nowe pokolenie, które nie znało osobiście ks. Dziekana i należy zadbać o pielęgnowanie żywej pamięci – wyjaśnia ks. Bogdan.

W 2015 roku przypadają trzy rocznice: 100-lecie urodzin ks. W. Bochenka (30 października 1915), 70-lecie jego przybycia do Trzebnicy (25 sierpnia 1945) i 70-lecie utworzenia polskiej administracji kościelnej na Dolnym Śląsku. Ks. Giemza dodaje, że być może sympozjum będzie także mobilizacją dla zainicjowania innych przedsięwzięć w roku (2015) ogłoszonym przez Radę Powiatu Trzebnickiego jako Rok ks. Dziekana Wawrzyńca Bochenka.

Mottem sympozjum są słowa: „W służbie Bogu – zawsze dla Polski – zawsze dla ludzi”, które streszczają styl życia i posługi ks. dziekana. Całość wydarzenia połączy refleksję naukową, wspomnienia i modlitwę. Od 15.00 do 18.00 będą trwać wykłady, komunikaty i krótka dyskusja. Usłyszymy o sytuacji Kościoła na Dolnym Śląsku po roku 1945 (ks. Józef Pater), posłudze ks. Bochenka jako kustosza i duszpasterza w sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy (ks. Michał Piela SDS). Interesująco zapowiada się prezentacja jego osoby w świetle archiwaliów aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej (Stanisław Bogaczewicz), a także ukazanie priorytetów posługi ks. Bochenka w świetle zachowanych ogłoszeń duszpasterskich z okresu jego duszpasterzowania w Trzebnicy (ks. Bogdan Giemza SDS).

W krótkich komunikatach będzie mowa o początkach katechizacji przedszkolnej w Trzebnicy (Ewa Dudek), mało znanej posłudze ks. Bochenka jako wizytatora zgromadzeń zakonnych (ks. Ireneusz Kiełbasa SDS) i powodach jego wyboru na patrona zespołu szkół w Czeszowie (Elżbieta Kędra). Całość będzie moderował ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

O godz. 18.30 odbędzie się Msza św. w bazylice i modlitwa przy grobie ks. Dziekana, którym będzie przewodniczył ks. Piotr Filas SDS, prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów.

Organizatorami sympozjum są: Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, parafia św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy i Gmina Trzebnica. Z okazji sympozjum Zespół Szkół im. Ks. W. Bochenka w Czeszowie przygotowuje wystawę, która będzie miała miejsce w bazylice, w kaplicy św. Jadwigi. Nad całością przygotowań czuwa ks. Bogdan Giemza SDS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama