Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kwatermistrzowie poszukiwani

Potrzeba wolontariuszy, którzy będą pomagać zakwaterować beznamiotowców. Być może to propozycja dla tych, którzy chcieliby pójść na PPW, ale ze względów fizycznych nie mogą. Tutaj liczy się otwartość i gotowość do kontaktu z drugim człowiekiem.

Piesza Pielgrzymka Wrocławska jest jedną z nielicznych w Polsce, w której uczestnicy w zdecydowanej większości korzystają z własnych namiotów. Jak wiele noclegów trzeba "załatwić"? Bywa bardzo różnie i nie da się tego jednoznacznie określić. Zawsze znajdują się w poszczególnych grupach osoby wymagających noclegu pod dachem. Wynika to z bardzo różnych względów. Dlatego grupowi kwatermistrze są niezbędni.

Franek Surowiec z głównej służby kwatermistrzowskiej zwraca uwagę, że poszukiwani nie powinny mieć mniej jak 18 lat. - Potrzebujemy osób odpowiedzialnych, które będą potrafiły odnaleźć się w każdej sytuacji. Ta praca polega na chodzeniu od domu do domu, od mieszkania do mieszkania i proszenie o umożliwienie noclegu - wyjaśnia.

Posługa, do której poszukiwane są osoby nie zawsze jest wdzięczna. Zdarza się, że trzeba pokornie wysłuchać tego, co mają do powiedzenia o pielgrzymach gospodarze. Niestety nie zawsze są to pochlebne opinie. Do tego dochodzi jeszcze jeden aspekt. W zasadzie ciągle jest się o jeden dzień przed pielgrzymką. - Gdy grupy dochodzą na nocleg do jakiejś miejscowości, kwatermistrzowie zaraz ruszają do kolejnej. Tam nocują, a od rana rozpoczynają realizację swojego zadania - tłumaczy.

Nie jest oczywiście tak, że wolontariusze pozostają bez duchowej opieki. Ks. Mirosław Porucznik, kwatermistrz pielgrzymki, codziennie odprawia dla nich Mszę św., są też tematyczne rozważania. - Codziennie dołączamy też do grup na ostatni etap. Wtedy składamy też relację, co udało się załatwić, jakie są problemy, ale też jakie możliwości - dodaje F. Surowiec.

Jeśli chcesz dołączyć do grupy kwatermistrzowskiej i poświęcić dziewięć dni na służbę innym napisz na pielgrzymka@pielgrzymka.pl.

Przypominamy, że do startu pielgrzymki pozostał miesiąc. Pątnicy wyruszą na trasę 2 sierpnia o godz. 6 z katedry wrocławskiej. Na Jasną Górę dotrą 10 sierpnia przed południem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama