Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kresy Wschodnie tak blisko nas

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we współpracy z wydawnictwem Arkady przygotował plenerową wystawę "Zabytki Kresów". Ekspozycja prezentowana będzie od 15 do 30 czerwca na ul. Kuźniczej.

Na 30 planszach zaprezentowano zdjęcia autorstwa Mirosława i Magdaleny Osip-Pokrywków, które przedstawiają stan wybranych obiektów architektonicznych z terenów obecnej Ukrainy, stanowiących polskie dziedzictwo kulturowe. Miejsca i obiekty sięgają rodowodem czasów, gdy na ziemiach tych funkcjonowała jeszcze polska administracja. Ich dzisiejszy stan bywa bardzo zróżnicowany.

Są takie, po których nie ma już śladu, a wiele pozostaje w postępującej ruinie. Spora część tych, które ocalały, zmieniła bezpowrotnie swój charakter i przeznaczenie. Istnieją wreszcie takie, które po latach zapomnienia przywrócono do pierwotnej funkcji i stopniowo nabierają na nowo piękna i blasku. 

Intencją autorów wystawy jest zaprezentowanie miejsc i obiektów stosunkowo mniej znanych szerszej publiczności i w większości omijanych przez utarte szlaki kresowych wycieczek. 

Autorzy wystawy to badacze i podróżnicy, którzy od kilku lat zajmują się dokumentowaniem polskiego dziedzictwa kulturowego na ziemiach wschodnich. Podróżują po świecie i publikują materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Wspólnie wydali też kilka przewodników turystycznych. W podróż po zachodniej Ukrainie wybrali się z zamiarem odwiedzenia rodzinnych stron, a zainspirowani bogactwem sentymentalnych więzi wracali tam niejeden raz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma